Stare widoki Radomia w bibliotece cyfrowej
RBC to liczące już dwa lata dzieło Miejskiej Biblioteki Publicznej. - W 2008 r. dostaliśmy na digitalizację regionalnych zbiorów bibliotecznych 85 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gmina przeznaczyła na ten cel łącznie 50 tys. zł, a prywatny sponsor 7 - przypomina dyrektorka MBP Anna Skubisz-Szymanowska.
Radomska Biblioteka Cyfrowa gromadzi książki (na jej serwerze jest ich 331), czasopisma i gazety (37 tytułów - 4523 numery), tzw. dokumenty życia społecznego (84 pozycje) oraz mapy (21). Do dziś zarejestrowała ponad 450 tys. odwiedzin. Najstarszy dokument w zbiorach to "Kazanie na uroczystość Oczyszczenia Nayświętszej Panny Maryey, w Radomiu w Kosciele Farnym, 1694". - Ale nasi czytelnicy najchętniej oglądają widoki Radomia z 1899 roku wykonane przez Aleksandra Janowskiego, plany miasta z 1937 i 1939 roku oraz "wertują" książkę telefoniczną z 1942 roku - wylicza dyr. Skubisz-Szymanowska.
Poza materiałami związanym z Radomskim Czerwcem 1976 roku, RBC planuje w najbliższym czasie umieścić na serwerze elektroniczne wersje dokumentów dotyczących życia i działalności Walerego Przyborowskiego i twórczości Jana Kochanowskiego.
- Niemożliwością byłoby pokazanie fizycznych wersji gromadzonych przez nas dokumentów, publikacji, ponieważ często są one w złym stanie. Biblioteka cyfrowa sprawia, że mają do nich dostęp w tym samym czasie wszyscy zainteresowani - podkreśla Anna Skubisz-Szymanowska.
(bdb)