Wiosną w lasach: ładnie, ale i groźnie

5 kwietnia 2011
W lasach widać pierwsze oznaki wiosny. Leśnicy zapraszają więc na spacer lub wycieczkę rowerową. Koniecznie należy zabrać aparat fotograficzny. Tematów na pewno nie zabraknie.

Pierwsze przebiśniegi
Zakwitają już pierwsze wiosenne kwiaty. Na obrzeżach lasów i śródleśnych polanach można spotkać kobierce przebiśniegów. Zaczynają pojawiać się zawilce. To zaledwie forpoczta kwitnących dywanów tych roślin. Na tle brunatnej ściółki ostro kontrastują jaskrawoniebieskie przylaszczki. - W niektórych miejscach możemy liczyć także na silne wrażenia zapachowe. Aromat czosnku niedźwiedziego jest o tej porze roku szczególnie mocno wyczuwalny. Z zimowego snu obudziła się również fauna. Kruki opiekują się już swoimi pisklakami. Szpaki toczą zaciekły bój o miejsca lęgowe w budkach przygotowanych przez leśników. Pojawiły się czajki. Z uroków wiosennego słońca korzystają młode zające, pierwsze boćki naprawiają już swoje gniazda po zimie - opowiada rzecznik Regionalnej Dyrekcji lasów państwowych Mariusz Turczyk. I dodatkowo zachęca: w Puszczy Kozienickiej widziano czarnego bociana!

Niestety wiosna to również większe niebezpieczeństwo pojawienia się pożarów w lasach. Nagromadzone w dolnych partiach drzewostanu igliwie i liście stanowią teraz ogromne zagrożenie. - Wiosenne słońce szybko wysuszyło ściółkę, która w znaczny sposób zwiększa możliwość wybuchu pożaru. Dodatkowo istnieje duże niebezpieczeństwo przeniesienia się ognia z podpalanych łąk i pól. Zagrożenie zwiększa także beztroskie, a czasem wręcz bezmyślne posługiwanie się ogniem w lesie przez turystów - podkreślaTurczyk.

Od kwietnia leśnicy baczniej monitorują tereny leśne. Na terenie mazowieckiej części RDLP mamy obecnie II, a w części świętokrzyskiej III stopień zagrożenia pożarowego. Wprowadzono dyżury w centrach alarmowo-dyspozycyjnych w nadleśnictwach. Podczas minionego weekendu na terenach podłegłych radomskiej dyrekcji wybuchło 11 pożarów. Ogień objął ponad 2 ha. 

(raa)