Drogi do świętości Jana Pawła II

27 kwietnia 2011
Tron, na którym Jan Paweł II siedział podczas pobytu w 1991 r. w Radomiu, biała sutanna, w którą był wtedy ubrany, interesujące zdjęcia i przed wszystkim okolicznościowe medale związane z papieżem można oglądać na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Tron i ubiór papieża Otwarcie ekspozycji "Jan Paweł II - droga na ołtarze" to jedno z pierwszych wydarzeń związanych z niedzielnymi uroczystościami beatyfikacyjnymi Jana Pawła II w Watykanie.Jak podkreślał podczas otwarcia wystawy patronujący jej biskup radomski Henryk Tomasik, eksponaty prezentowane w muzeum mają nam przypominać postać Ojca świętego. Najpełniej czynią to chyba medale z kolekcji Marka Adamowicza z Legnicy.

Kolekcjoner niezwykle barwnie i ciekawie opowiadał gościom wernisażu, dlaczego pokazuje swoje zbiory w Radomiu. - Mama mi zawsze mówiła: jak coś masz, to się tym dziel - tłumaczył Adamowicz przytaczając historyjkę o bibliofilu, który zgromadził bogaty księgozbiór, ale nigdy nikomu nie pożyczał jego zawartości. - A ja z radością przedstawiam tutaj część mojej kolekcji - zapewniał.

centerTłumaczył, że są trzy motywy tej prezentacji. - To wdzięczność. Odruch ludzkiego serca, ze spotkało nas w życiu dobro, że spotkaliśmy kogoś dobrego, pięknego, że spotkaliśmy Jana Pawła II. I  ta wystawa , mój w niej udział jest gestem takiej wdzięczności - przekonywał.

Kolejne motywy to pamięć - bo medale stają się dokumentem utrwalającym wydarzenia, słowa, i zachęta. -  Jako kolekcjoner zachęcam, by tworzyć kolekcje, ale bardziej zachęcam, byśmy pamiętali, co dla nas zrobił papież, czego nas uczył, jak się o nas troszczył. I niech te medale będą dla nas zachętą by iść w jego ślady - mówił Marek Adamowicz.  center

W skansenie

Jutro (28 bm.) otwarcie kolejnej wystawy "Zainspirowani świętością. Jan Paweł II w dziełach twórców ludowych" w Muzeum Wsi Radomskiej. O godz.16 w kaplicy z Rdzuchowa Kolonii zaprezentowana zostaną prace artystów ludowych odwołujących się w swojej twórczości do osoby Jana Pawła II. Wizerunek Ojca Świętego został przedstawiony w rzeźbie, płaskorzeźbie i malarstwie. Wernisażowi towarzyszyć będzie występ chóru Gospel Radom oraz prezentacja poezji Ojca Świętego.

W Resursie

Resursa oraz Poczta Polska (odział rejonowy w Radomiu) zapraszają w piątek (29 bm.) o godz. 17 na otwarcie wystawy filatelistycznej zatytułowanej „Droga do świętości".

Zaprezentowane zostaną: część prywatnego zbioru Kazimierza Gołębiowskiego i emisje Poczty Polskiej dedykowane pontyfikatowi i beatyfikacji Ojca Świętego. Podczas wernisażu wystąpi schola dziecięca działająca przy parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu.

Kazimierz Gołębiowski  - radomianin,  filatelistyką zajmuje się od dzieciństwa. Ma na swoim koncie udział w wielu wystawach filatelistycznych w Polsce. Szczególnie związany z tematyką sportową głównie dotyczącą igrzysk olimpijskich. Z chwilą powołania kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową  Kazimierz Gołębiowski rozpoczął kolejny cykl. Jest to obszerny zbiór znaczków i towarzyszących pielgrzymkom wydawnictw pocztowych poszczególnych krajów świata. Kolekcjoner posiada także w swoich zbiorach inne pamiątki związane z osobą Jana Pawła II. Prezentowana ekspozycja filatelistyczna jest jedynie fragmentem bogatego zbioru tworzonego od początku pontyfikatu wielkiego Polaka aż po dzień dzisiejszy, wciąż uzupełniana na bieżąco.

Wystawa czynna będzie do 13 maja br.

W katedrze
W niedzielę (1 maja) o godz. 19 na koncert do katedry zaprasza Radomska Orkiestra Kameralna. Z jej towarzyszeniem śpiewać będą: Monika Świostek - sopran, Agnieszka Makówka - mezzosopran, Młodzieżowy Chór Mieszany II L.O. im. M. Konopnickiej „Campanella” w Radomiu (przygotowanie chóru Maria Siczek ). Dyryguje Maciej Żółtowski. W programie "Gloria" Antonio Vivaldiego. Wstęp wolny.

Po koncercie odprawiona zostanie msza św. i odbędzie się Apel Jasnogórski.

(bdb)