„Rodzinna Europa” z Miłoszem…

31 maja 2011
... czyli spotkania z twórczością noblisty, filmy, wystawy i rozmowy o poezji oraz o Litwie. W tym roku przypada setna rocznica urodzin poety, prozaika, eseisty, tłumacza i laureata Nagrody Nobla. Radom włącza się w obchody Roku Czesława Miłosza.

Zapraszają (od lewej) M. Gawor z ZSO nr 4, prof.Trześniowski, dyr.  Metzger i M. Kępa z Resursy
W najbliższy czwartek (2 czerwca) o godz. 10 Resursa zaprasza na film Moniki Anny Wojtyllo „Polska Love Serenade, Herzlich willkommen im polnischen Teil der Europäischen Union”. To opowieść o podroży rozsypującym się samochodem po naszym kraju i odkrywaniu m.in. byłych, niemieckich posiadłości w Polsce. - Wszyscy żyjemy w rodzinnej Europie, poznajemy ją. O kłopotach i szansach mieszkania tutaj opowie ten ważny film. Stworzyła go córka emigrantów politycznych. Obraz pokazuje stereotypowe postrzeganie narodów. Poza nimi jest zawsze sfera znaczeń, którą warto poznać. To okazja do poważnej refleksji przy wielu zabawnych sytuacji. Zapraszam na pierwszy, mam nadzieję bardzo ważny akcent, „Rodzinnej Europy” - zachęca prof. Dariusz Trześniowski, dyrektor Instytutu Filologiczno-Pedagogicznego Politechniki Radomskiej, współorganizator radomskiego projektu.

8 czerwca, w samo południe zaplanowano czytanie poezji przed pomnikiem Jana Kochanowskiego w Parku Kościuszki. - Wystąpią aktorzy, ale zapraszamy wszystkich miłośników poezji Miłosza, bo każdy będzie mógł wystąpić i recytować wiersze – zachęca Renata Metzger, dyrektorka Resursy, współorganizator radomskich spotkań. Zaznacza, że program podkreśla dwie ważne dla Polski daty: po pierwsze mamy Rok Miłosza, a za chwilę (1 lipca 2011 roku) Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. - Chcemy, by "Rodzina Europa” stanowiła też impuls do dyskusji nad wzajemnymi relacjami Wschodu i Zachodu - dodaje Metzger.

Tego samego dnia, ale już po południu, w kawiarni "Parkowa” odbędzie się spotkanie autorskie z Ambasadorem Polskości na Litwie, pisarzem Romualdem Mieczkowskim oraz tłumaczem poezji Miłosza na rosyjski i łotewski - Siergiejem Morejno. Podczas spotkania, które poprowadzi Wojciech Pestka, rozstrzygnięty zostanie X Konkurs Literacki "Nastolatki wiersze piszą”.

Miłosz urodził się w Szetejniach na Litwie. Kraj ten i wschodnie kresy Rzeczpospolitej stale obecne były w jego twórczości. W piątek, 10 czerwca o godz. 18 w Resursie nastąpi otwarcie wystawy fotografii "Niewidziana Litwa” Mariusa Jovaiša, przedsiębiorcy, podróżnika i fotografika. Kilka lat temu wpadł na pomysł stworzenia obrazu Litwy z lotu ptaka. Efektem jest album fotograficzny "Niewidziana Litwa”. To suma 51 lotów i 88 godzin sprzędzonych w powietrzu. W niebo wzbił się na sześciu różnych statkach powietrznych: od motolotni po helikopter. Wykonał ponad 19 tys. zdjęć, z których tylko ułamek można pokazać na wystawie. Radomska ekspozycja powstała przy współpracy z Ambasadą Litwy w Polsce. Wystawie towarzyszy montaż słowno-muzyczny "Jak powinno być w niebie, wiem, bo tam bywałem…” inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza. Przygotowali go nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Radomiu.

Wstęp na wszystkie imprezy wolny.

(raa)