Barszcz nad rozlewiskiem
Barszcz rośnie tuż przy rozlewisku, w miejscu gdzie rzeka wpływa do zalewu. Wczoraj zauważyły go dwie młode dziewczyny, które przysłały nam maila ze zdjęciami. Kiedy patrol pojechał na miejsce, okazało się, że podejrzenia nastolatek co do charakteru zielska okazały się słuszne - informuje rzecznik SM w Radomiu Piotr Stępień.
Informacje o roślinie przekazano do wydziału ochrony środowiska urzędu Miejskiego, a ta do kierownika ośrodka na Borkach. - Usunięciem barszczu zajmie się więc gospodarz terenu - dodaje rzecznik.
W czerwcu ub. roku strażnicy miejscy usunęli barszcz rosną cy na osiedlu Południe.
(bdb)
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach Europy środkowej i wschodniej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie. Gatunek okazał się bardzo kłopotliwym przybyszem, ponieważ sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne, jest niezwykle trudny do zwalczenia, powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu (wikipedia).
Roślina trująca. Ma działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję, która zawiera furanokumaryny. Te szkodliwe właściwości ujawniają się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza.