Wygramy „Na polu chwały 1920”

6 sierpnia 2011
Rekonstrukcję historycznych wydarzeń sprzed 91 lat zobaczymy za tydzień (14 i 15 sierpnia) na Koniówce. Polscy żołnierze zetrą się z bolszewikami, będą wybuchy armatnie i rżenie koni. Dzień wcześniej ulicami miasta przejedzie 60 kawalerzystów.

 

Organizatorzy zachęcają radomian by już w niedzielę (14 bm.) wyszli z domów i obserwowali przemarsz ulicami centrum Szwadron Radomskiego 11 Pułku Ułanów Legionowych. W bieżącym roku widowisko jest inspirowane właśnie jego losami i poświęcone pamięci Tadeusza Brzęk–Osińskiego, który był jego założycielem. Kawalerzyści przejadą w historycznych mundurach, będą też piechurzy i wojenne pojazdy z epoki. Korowód wyruszy o godz. 15.30 spod katedry aby dotrzeć do Rynku, pod pomnik Legionisty gdzie odbędzie się uroczystość przekazania tak zwanych "londyńskich patentów” i barw pułkowych rekonstruktorom.

W poniedziałek na Koniówce
Tegoroczne widowisko "Na polu chwały 1920" inspirowane jest książką "Legionista i Piłsudczyk”. - To wywiad - rzeka z Tadeuszem Brzęk–Osińskim – mówi Przemysław Bednarczyk, autor scenariusza. Ma nadzieję, że tak jak jego opowieści, tak i widowisko będzie poprowadzone z ułańską fantazją.

Początek festynu i jedno z największych w Polsce widowisk historycznych rozpocznie się o godz. 13. W rocznicę Cudu nad Wisłą na Koniówkę przybędą rekonstruktorzy z całej Polski: Zamościa, Kielc, Grodziska Mazowieckiego, Garbatki Letniska, będą przedstawiciele stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem”. Zobaczymy też piechotę z Garbatki Letniska, Iłży i Kozienic. - Rolę bolszewicków zagrają nasze lokalne siły. Mało mamy w wojennej historii radosnych rocznic, 15 sierpnia to nasze wielkie zwycięstwo. Prócz rekonstrukcji odbędzie się też piknik, na którym ma być wesoło i rodzinnie – zachęca  Bednarczyk.

Podczas pikniku radomianie będą mogli przejechać się autami terenowymi. Obozowisko wojska i harcerzy będą "otwarte" dla zwiedzających. Będzie też park wspinaczkowy, nauka jazdy konnej oraz liczne gry terenowe dla całych rodzin. Na Koniówce usłyszymy też koncert piosenek patriotycznych. Strażacy również pokażą swój sprzet w specjalnym pokazie.

Rekonstrukcję historyczną z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej zobaczymy w Radomiu po raz piąty. W poniedziałek, 15 sierpnia będą kursowały specjalne, bezpłatne autobusy linii numer 60 na trasie: Prędocinek – Dworzec PKP – 25 Czerwca – Struga – 11 Listopada – Chrobrego – Warszawska - Malczewskiego - Wernera - Chłodna (w przeciwnym kierunku Polna) - Folwarczna i Czarnieckiego. Autobusy będą kursować co 20 minut od godziny 12.10. Na Koniówkę można dojechać także autobusami linii numer 12 i 15. Dla prywatnych samochodów zostanie zorganizowany parking.

Szczegółowy program dwudniowych obchodów święta Wojska Polskiego:

14 sierpnia
godz. 15.30 - parada kawalerii grup rekonstrukcji historycznych (start sprzed katedry);
godz. 16  - Przekazanie barw pułkowych Szwadronowi Radomskiemu (Rynek).

15 sierpnia
godz. 12 - msza św. w kościele garnizonowym w Radomiu;
godz. 13 - początek Wielkiego Festynu Rodzinnego na Koniówce, otwarcie parku wspinaczkowego i start jazdy autami terenowymi, początek gry „Wstąp do armii, broń Ojczyzny”;
godz. 13.30 - pokaz akcji ratowniczej w wykonaniu PSP;
godz. 14.00 - widowisko historyczne „Na polu chwały 1920. Z dziejów Szwadronu Radomskiego”;
godz. 16 - koncert piosenek patriotycznych i ich wspólne śpiewanie;
godz. 17 - "Wstąp do armii, broń Ojczyzny" – gra historyczna;
godz. 19 - zakończenie festynu.

(raa)