Balansjerzy w Orońsku

18 sierpnia 2011
Interesujące wystawy otwiera w najbliższą sobotę (20 bm.) o godz. 14 CPR w Orońsku. Zobaczymy efekty pleneru LAB-ORO, ceramikę, balansujące rzeźby.

 

Uczestnicy pleneru LAB-ORO W Galerii Oranżeria zaprezentowane zostaną prace będące efektem pleneru Lab-Oro 2010.
Plenery LAB ORO wpisały się na trwałe w program działalności CPR w Orońsku. Dla artystów, którzy biorą w nich udział niezwykle ważny jest kontakt, wymiana doświadczeń, myśli i poglądów z innymi twórcami. Najlepsze możliwości stwarzają ku temu właśnie plenery, na które zapraszani są artyści – doświadczeni ceramicy od wielu lat pracujący w tym tworzywie. W założeniach programowych organizatorów znaleźć można takie cele jak: doskonalenie technik ceramicznych, poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych i formalnych w ceramice unikatowej, konfrontacja postaw twórczych. Prace, które powstają podczas pleneru artyści poddają różnym metodom wypałów, uzyskując niepowtarzalne powierzchnie spieków. W tym roku pokazane zostaną prace Marka Jakuszewskiego, Bogusława Dobrowolskiego, Reeli Haamer z Estonii, Alicji Kupiec i Michała Puszczyńskiego.

Koło i porcelana

Bożena Sacharczuk przy pracy Kolejna mystawa to "Paradise" Bożeny Sacharczuk. Artystka jest absolwentką Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej ASP w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. W 1997 r otrzymała stypendium naukowe Ministra Kultury i Sztuki. Od 1998 pracuje na macierzystej uczelni w pracowni koła garncarskiego. Swoje umiejętności warsztatowe miała okazje pogłębiać pracowni koreańskiej artystki Young-JaeLee w Essen w Niemczech. Brała udział w Międzynarodowych sympozjach ceramiki. W 2006 r została laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska, w 2007 otrzymała stypendium województwa dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej. W swojej twórczości wykorzystuje tradycyjny warsztat ceramiczny, jakim jest koło garncarskie.

W Galerii Kaplica zobaczymy "Prolog" Tomasza Niedziółki (ur. 1977), absolwenta Wydziału Szkła i Ceramiki ASP we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom w 2003 roku, w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Jest pracownikiem dydaktycznym ASP we Wrocławiu. Tomasz Niedziółka realizuje swoje obiekty głównie w masie szamotowej i porcelanie.

Balansujące rzeźby
Balansjer Jerzego Kędziory Z kolei w Galerii Rzeźby Otwartej Przestrzeni swoje prace pokaże Jerzy Kędziora; calośc nosi tytuł "balanse Na Szlaku Maga". Jerzy Kędziora jest laureatem wielu nagród w kraju i za granicą. Stworzył  wyjątkowy rodzaj rzeźby balansującej, jego prace są atrakcją wielu imprez, trafiły też na stałe do obiektów użyteczności publicznej i przestrzeni otwartych na całym świecie. Od czerwca tego roku, po raz kolejny są prezentowane w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Orońsku artysta wystawia swoje rzeźby w galerii otwartej przestrzeni na trenie orońskiego parku. Balansjerzy, postaci tego wydarzenia zostaną ustawieni na szlaku wytyczonym przez Maga - rzeźbę z nowej odsłony modelunkowej rzeźbiarza, na którym to szlaku, swój trwały ślad będzie mógł zostawić każdy uczestnik wernisażu.

Jak zapewniają organizatorzy, mimo oswojenia się widzów z tym sposobem prezentacji klasycznych rzeźb, wystawa dostarczy wielu emocji i artystycznych doznań.

(kat)