Targowiska i giełdy samochodowe

24 października 2011
Dziesięć targowisk będzie funkcjonować w mieście. Ponadto - dwie giełdy samochodowe - na terenie Automobilklubu i przy Feniksie. Stawki dla handlujących ustalą zarządcy.

 

Jednym z targowisk będzie to dokonale znane Na najbliższej, piątkowej sesji rady miejskiej radni zajmą się zmiana uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji targowisk i ich regulaminów.

Handel będzie dozwolony na targowiskach przy ulicach: Wernera 10, Okulickiego 45, Limanowskiego 41 i 93, Struga 49 i Struga 63, pomiędzy ul. Śląską, Poznańską, Kolejową i Staroopatowską, Ofiar Firleja 45, Witosa (parking przy cmentarzu) oraz przy Warszawskiej 17/21 (giełda samochodowa). Tej ostatniej informacji nie udało nam się potwierdzić w Automobilklubie, prezes jest na zwolnieniu lekarskim, a nikt inny nie potrafił nam powiedzieć jaka będzie przyszłość giełdy samochodowej przy ul. Warszawskiej. - U nas giełda powstanie – mówi za to prezes spółki Feniks Henryk Dudek. Przy ul. Grzecznarowskiego na parkingu za galerią Fenkiks już od pewnego czasu można sprzedawać i kupować auta i zdaniem prezesa, giełda będzie się rozwijać. – Pobieramy 6 zł od jednego samochodu – dodaje Dudek.

Na targowiskach będzie można handlować od poniedziałku do soboty od godz. 6 do 20 za wyjątkiem dni świątecznych. Zarządca targowiska może sam podjąć decyzję o uruchomieniu handlu w niedzielę.

Swoimi towarami będą mogły handlować osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej utworzone zgodnie z przepisami prawa i spełniające warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, producenci rolni i działkowicze. Twórcy ludowi, i artyści będą mogli sprzedają własne wyroby, podobnie jak właściciele rzeczy używanych, nieprowadzący zawodowo działalności gospodarczej w zakresie handlu. Wszyscy sprzedawcy na targowisku zobowiązani są do posiadania przy sobie dowodu osobistego, dokumentów określających legalność prowadzonej działalności handlowej oraz dowodu uiszczenia opłaty targowej, dowodu opłaty podatku od nieruchomości.

Na targowiskach dopuszcza się sprzedaż wszystkich towarów, których obrót nie jest zabroniony odrębnymi, szczegółowymi przepisami. W szczególności nie mogą być sprzedawane żywe zwierzęta, paliwa płynne (oleje napędowe, benzyna itp.), napoje alkoholowe, papiery wartościowe, broń, amunicja, materiały pirotechniczne i wybuchowe, środki farmaceutyczne i trucizny oraz inne wyszczególnione w uchwale oraz regulaminie poszczególnych targowisk.

Targowiska przy cmentarzach (Ofiar Firleja 45, Witosa – na parkingu i przy Limanowskiego 41) są czynne we wszystkie dni tygodnia od godz. 6 do 18. Handlować tam będzie można wyłącznie świecami i zniczami, kwiatami doniczkowymi i ciętymi, wiązankami nagrobkowymi oraz innymi artykułami służącymi do dekorowania nagrobków.

Osoba prowadząca sprzedaż na targowisku ma obowiązek używania np. zalegalizowanych wag ustawionych w taki sposób, aby kupujący mieli możliwość stwierdzenia prawidłowości i rzetelności ważenia i mierzenia. Ceny na towarach mają być w miejscach widocznych zapewniających prostą, niebudzącą wątpliwości informację o jej wysokości. Handlujący jest zobowiązany do utrzymania czystości w obrębie miejsca handlowego, a po zakończonej sprzedaży miejsce handlu winno być pozostawione w stanie czystym i uporządkowanym, a odpady usunięte - „umieszczone w przeznaczonych na ten cel pojemnikach” - czytamy w projekcie uchwały.

Nowe przepisy, o ile przejdą w głosowaniu, upoważniają prezydenta miasta do wydawania okresowych zezwoleń na handel okolicznościowy w innych punktach miasta. Kontrolę nad przestrzeganiem porządku na targowiskach sprawować będzie nadal Straż Miejska.

(raa)