Trzech artystów w Elektrowni
Impreza odbyła się w miniony weekend, także w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie przedstawiono instalację Zbigniewa Libery i Roberta Rumasa, a potem pokazano po raz pierwszy rzeźbę "Śnieżynka” duetu nieżyjącego już Marka Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej-Kocur.
Michał Kokot to artysta wszechstronny: fotografik, malarz, poeta, muzyk i inspirator artystycznej pracy w Osieku nad Wisłą koło Torunia, gdzie mieszka. Inspiracją jego prac jest stan wojenny. Wśród nich możemy zobaczyć dyptyk „Internowanie – niewola” z roku 1982. Dramatyczny wydźwięk obrazów wzmaga użycie przez artystę metalowych sprężyn. - Celowo użyłem takich kolorów jak granat, zieleń – opowiadał podczas wernisażu w Elektrowni Michał Kokot. Wyjaśniał, że został aresztowany w stanie wojennym a żona pozostała z małym dzieckiem. Dyptyk ten artysta mógł pokazać na wystawie dopiero po roku 1989.
Innego rodzaju są prace Andrzeja Różyckiego z Łodzi uważanego za jednego z najwybitniejszych artystów fotografików. Zdjęcia artysty to nieustanne przenikanie się form i przedmiotów, to zacieranie granic między fotografią a powielanym obrazkiem, fotomontaże i kolaże w poszukiwaniu tajemnicy i magii tej dziedziny sztuki. Bohaterem kolaży prezentowanych w Elektrowni są... aparaty fotograficzne.
W Elektrowni oglądamy również prace Adama Rzepeckiego z Łodzi. To z kolei artysta performer, twórca rzeźb i instalacji, fotograf i autor filmów, współzałożyciel i członek grup artystycznych - słynnej Łodzi Kaliskiej (1979) i Stacja Pi.Stacja (1990).
Założeniem festiwalu poświęconego pamięci Jerzego Buszy jest prezentacja nowych tendencji w sztukach wizualnych, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak: fotografia, film, instalacja, multimedia.
(kat)
Zobacz też na www.elektrownia.art.pl