„Na bój krwawy pod Święty Krzyż!”

10 lutego 2012
„To biją Czachowskiego zuchy…”, „Potyczka z dragonami – bój we wsi” lub „Moskal we wsi stał…” - to tylko kilka inscenizacji jakie zobaczymy w niedzielę (12 bm.) w Muzeum Wsi Radomskiej. Będzie to już siódme widowisko historyczne nawiązujące do wydarzeń z czasów Powstania Styczniowego.

 

W tym roku musi obyć się bez śniegu - Scenariusz widowiska o tematyce Powstania Styczniowego osnuty został na relacjach i wspomnieniach uczestników wydarzeń z 1863 roku, jakie rozegrały się na szlaku pochodu powstańczej armii gen. Langiewicza, spod Radomia w Świętokrzyskie - zapowiada Przemysław Bednarczyk, radomski historyk i pomysłodawca widowiska.

Z racji przypadającej dokładnie 12 lutego rocznicy bitwy pod Świętym Krzyżem, motyw świętokrzyskiego klasztoru i związane z nim losy wielu radomian, stanowią główny wątek inscenizacji. - Przypominamy nie tylko bohaterów i epizody z czasów powstania ale i z okresu przedpowstaniowego, gdy na Święty Krzyż zdążały patriotyczne pielgrzymki, szczególnie licznie z ziemi radomskiej - wyjaśnia historyk. Wśród scen oddających ducha epoki znajdą się także i te nawiązujące do obrazów z filmu „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego realizowanego podobnie jak to widowisko w plenerach Muzeum Wsi Radomskiej. - Całość opatrzona będzie ciekawą narracją i sugestywną muzyką, łącząc walory edukacyjne, artystyczne i estetyczne - podkreśla Bednarczyk.

Widzowie, którzy przybędą do radomskiego skansenu, w niedzielę (12 bm.) o godz. 12 będą mogli obserwować następujące sceny:
I: „Na szlaku patriotycznej pielgrzymki z 1861 r.” - inscenizacja wydarzeń z okresu tzw. manifestacji patriotycznych w tym głośnej pielgrzymki na Święty krzyż z 14 września 1861 roku
II: „ To biją Czachowskiego zuchy…” - inscenizacja partyzanckiej zasadzki
III: „Powstańcy na kwaterze” - obrazy z życia codziennego partii powstańczej ze scenkami rodzajowymi z udziałem ludności cywilnej (folklor powstania)
IV: „Potyczka z dragonami – bój we wsi” - inscenizacja boju spotkaniowego powstańczej piechoty z rosyjską kawalerią
V: „Moskal we wsi stał…” - epizody nawiązujące do scen z filmu „Szwadron” i opowiadań Stanisława Rembeka, w tym: sąd polowy
VI  „Bój pod Świętym Krzyżem” - inscenizacja bitwy.

(kat)