Adam Wodnicki gościem ROK
Pianista ceniony przez publiczność i krytyków za naturalną łatwość wypowiedzi muzycznej, wyrafinowanie artystyczne, ale przede wszystkim za umiejętność wytworzenia emocjonalnej magii, której doświadczają słuchacze podczas jego koncertów. Artysta występował w największych salach koncertowych świata, brał udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych. W sobotni wieczór melomani usłyszą w jego wykonaniu Koncert Fortepianowy A – dur KV 414. Oprócz tego w programie koncertu znalazła się także wspaniała 29. Symfonia A-dur KV 201. Obydwa utwory są autorstwa kompozytora zaliczanego do klasyków wiedeńskich W.A. Mozarta tworzącego w epoce klasycyzmu. Jego utwory charakteryzują się niezwykłą prostotą, klarownością i czytelnością.
Koncert Fortepianowy A dur należy do serii tzw. koncertów wiedeńskich, które odniosły ogromny sukces. Sam Mozart pisał o nich, że stanowią „szczęśliwe połączenie między zbyt łatwym a zbyt trudnym; są bardzo błyskotliwe, przyjemne dla ucha, naturalne, lecz nie jałowe. Jest w nich parę fragmentów, które zadowolą tylko koneserów, ale i one napisane są tak, by mniej uczeni też odczuli przyjemność, choćby i nie wiedząc, dlaczego”.
Drugim kompozytorem, którego dzieło radomska publiczność usłyszy w sobotę jest Anton Arensky. Krytycy mówią o nim jako o najjaśniejszej z gwiazd XIX wieku muzyki rosyjskiej. Dzieła kompozytora są obecnie trochę zapomniane, ale warte odświeżenia Na twórczość Arenskiego miała wpływ muzyka Chopina i Czajkowskiego co można wyraźnie usłyszeć w jego utworach. Okres twórczości przypada na XIX wiek. „Wariacje na temat Czajkowskiego” są najbardziej znanym utworem tego artysty, który został włączony do sobotniego programu koncertu.
(kat)
Więcej na www.rok.art.pl