Adres: ulica Różana. Powstaje nowy dom, gdzie dzieci będą uczyć się codziennego życia

2 czerwca 2023

Swoją stylistyką budynek przy ulicy Różanej przypomina nieco modernistyczną willę. Miasto kupiło go w 2021 r., a teraz rozpoczynają się tu prace adaptacyjne, dzięki którym powstanie nowy dom usamodzielnienia dla dzieci. Będzie w nim mieszkało 14 osób. Zacznie działać pod koniec roku.

 

Dom mieści się przy ul. Różanej (fot.Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

W domu przy ul. Różanej będzie funkcjonowała placówka opiekuńczo-wychowawcza dla 14 dzieci w wieku od 10. roku życia. To odpowiedź na rosnącą liczbę dzieci, które z powodu skomplikowanej sytuacji rodzinnej nie mogą wychowywać się w swoim naturalnym środowisku.

– Mam nadzieję, że będzie to miejsce, w którym dzieci będą się dobrze czuły. Chcemy stworzyć dla nich warunki jak najbardziej zbliżone do warunków domowych, by miały zapewnione bezpieczeństwo i możliwość rozwoju. Nad tym, tu na miejscu, będą czuwali wykwalifikowani wychowawcy - wyjaśnia wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

Nauka codziennych czynności

Przetarg na wykonanie prac remontowych i adaptacyjnych budynku przy ul. Różanej jest już rozstrzygnięty. Rozpoczną się one w najbliższych dniach. Zgodnie z projektem powstaną dwu- i trzyosobowe pokoje, jadalnia, kuchnia, pokój dziecinny i świetlica. Pod okiem wychowawców dzieci będą się tu uczyły codziennych czynności i w ten sposób przygotowywały się do wejścia w dorosłe życie. Dom usamodzielnienia zacznie funkcjonować prawdopodobnie pod koniec roku.

- Oprócz dużych infrastrukturalnych inwestycji, konsekwentnie realizujemy także politykę społeczną, która wymaga od nas delikatności i wrażliwości. Od szeregu lat staramy się wspierać rozwój placówek opiekuńczo-wychowawczych. Mamy bowiem świadomość, że różne skomplikowane sytuacje życiowe powodują, że nie wszystkie dzieci mogą wychowywać się w swoim naturalnym środowisku. Dlatego bardzo się cieszę, że projekt, który rozpoczęliśmy pod koniec 2021 roku zaczyna się materializować - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Będzie to trzecia tego typu placówka w Radomiu. Podobne funkcjonują przy ul. Rwańskiej i Wydmowej. Działa także "Słoneczny Dom” przy ul. Dzierzkowskiej. Pieczę zastępczą sprawują również placówki rodzinne i rodziny zastępcze. W sumie wychowuje się w nich około 360 dzieci.

Źródło: UM Radom

Tags