Akcyza za samochód – ile wynosi i kto musi ją zapłacić?

27 grudnia 2020

Akcyzę trzeba opłacić nie tylko przy zakupie produktów takich, jak papierosy lub alkohol. Niektórzy kierowcy będą musieli zapłacić ten podatek po zakupie samochodu.

 

 

Podatek akcyzowy jest odprowadzany od produktów dających znaczne zyski, mimo mniej kosztownego systemu ich produkcji. Nie licząc już wspomnianych towarów obciążonych akcyzą, są to na przykład: benzyna, oleje, gaz i węgiel.

Akcyza dotyczy też samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy. O tym i pozostałych obowiązkach nabywców aut z zagranicy przeczytasz w artykule na stronie https://klaro.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/akcyza-za-samochod/.

Kto musi zapłacić akcyzę za auto?

Obowiązek opłacenia podatku akcyzowego należy do kierowców, którzy nabyli nowy lub używany pojazd z zagranicy albo kupili nowy samochód wyprodukowany na terenie Polski i chcą go zarejestrować w tym kraju. Mówi o tym artykuł 100 ustawy o podatku akcyzowym.

Jak wysoki jest podatek akcyzowy?

Wysokość podatku akcyzowego zależy od dwóch czynników: pojemności silnika i wartości samochodu. Wartością samochodu nazywa się nie cenę, za jaką został zakupiony, a jego wartość rynkową, którą można sprawdzić między innymi w licznych serwisach internetowych, takich jak Eurotax i INFO-EXPERT. Podczas opłacania podatku akcyzowego, należy ją podawać w przeliczeniu na złotówki.

Dla samochodów osobowych przewidziano następujące stawki:

  • 3,1% podstawy opodatkowania (czyli po prostu wartości samochodu) w wypadku samochodów mających silniki o mniejszej pojemności niż 2000 cm3,
    18,6% podstawy opodatkowania w wypadku aut o pojemności silnika przekraczającej 2000 cm3.
    Aż o połowę niższe są stawki akcyzy dla aut hybrydowych. Wynoszą więc:
  • 1,55% podstawy opodatkowania dla samochodów hybrydowych o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3,
  • 9,3% podstawy opodatkowania dla samochodów hybrydowych o pojemności silnika większej niż 2000 cm3.

Kiedy i gdzie należy opłacić akcyzę?

Pierwszym krokiem przed opłaceniem akcyzy jest złożenie deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego. Nazywa się ją deklaracją AKC-U/S. Należy ją złożyć w terminie do 14 dni od przekroczenia granicy przez sprowadzony samochód. Jeżeli pojazd ma mieć więcej niż jednego właściciela, wszyscy muszą wypełnić osobne deklaracje. Po ich złożeniu mogą otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Na samą zapłatę akcyzy nabywca pojazdu ma 30 dni od sprowadzenia auta do Polski. Opłatę należy uiścić w siedzibie urzędu skarbowego lub przelewem na jego konto. Żeby otrzymać potwierdzenie opłaty, potrzebne na przykład do zarejestrowania samochodu, trzeba podać numer nadwozia pojazdu, czyli VIN. Takie potwierdzenie opłacenia akcyzy można otrzymać nie tylko w urzędzie, ale i przez internet po zarejestrowaniu się na stronie Platformy Usług Skarbowo-Celnych, puesc.gov.pl.

Czy kupując pojazd w komisie też muszę opłacić akcyzę?

Osoba pośrednicząca w sprzedaży samochodu ma obowiązek zapłacić podatek akcyzowy i udostępnić Ci potwierdzenie uiszczenia go. Masz możliwość sprawdzenia, czy akcyza rzeczywiście została opłacona. Wejdź na stronę PUESC i wpisz numer VIN pojazdu. Także w tym wypadku będziesz mógł pobrać ze strony potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Jaka kara czeka nabywców aut, którzy nie zapłacą akcyzy w terminie?

Bez potwierdzenia zapłaty akcyzy zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji jest niemożliwe. Ponadto po terminie zapłaty akcyzy naliczane są odsetki, które będzie trzeba zapłacić razem z zaległym podatkiem akcyzowym.

Nie tylko akcyza jest ważna. Jakie jeszcze wydatki czekają nabywcę samochodu?

Nabywcy samochodów z zagranicy muszą liczyć się z koniecznością przetłumaczenia zagranicznych dokumentów pojazdu na język polski. Takie tłumaczenie musi zostać dokonane przez tłumacza przysięgłego i przedstawione w wydziale komunikacji razem z resztą dokumentów potrzebnych do zarejestrowania auta.

Sporym wydatkiem może być wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla sprowadzonego pojazdu. Tanie OC, jak również inne formy ochrony auta, można znaleźć w kalkulatorach ubezpieczeń. Jeden z nich jest dostępny na stronie klaro.pl. O jego działaniu przeczytasz w artykule https://klaro.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/kalkulator-oc-bez-podawania-danych/.

Ubezpieczenie OC należy wykupić jeszcze przed zarejestrowaniem pojazdu. Warto poszukać jego najtańszej wersji, ponieważ każda ochrona odpowiedzialności cywilnej ma dokładnie taki sam zakres, określony w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

O ile na wysokość akcyzy nie masz wpływu, o tyle cenę OC możesz dobrać do swoich możliwości. Dlatego nie warto przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Tags