Analiza ekspertów: Czy zakłady sportowe są lepsze niż giełda?

11 maja 2023

W ciągu ostatnich lat rynek zakładów bukmacherskich online stał się popularnym biznesem wartym 452 mld USD. W tym artykule opiszemy analizę wyników badania Lisandro Kaunitz, Javier Kreiner i Shenjun Zhong pod nazwą „Pokonując bukmacherów ich własnymi numerami” i to jak rynek zakładów sportowych online jest ustawiony.

 

Źródło obrazu: Freepik.com

 

Badanie miało na celu sprawdzenie jak rynek zakładów sportowych online jest zorganizowany i czy jest możliwe osiąganie regularnych zysków przez doświadczonych typerów. Zakłady na wydarzenia sportowe można znaleźć w wielu serwisach bukmacherskich, w tym GGBet.

Jednym z najczęściej używanych sposobów na zwiększenie zysków wśród bukmacherów jest analiza danych. Dzięki pomocy fachowców bukmacherzy potrafią wypracować dokładne modele, aby przewidzieć wyniki wydarzeń sportowych, zwłaszcza meczów piłkarskich. Dotychczas bukmacherzy proponowali kilka strategii, w tym aktualne statystyki meczów opłacalne dla typerów. Do tej pory gracze nie mieli dostępnej żadnej strategii osiągania regularnych zysków na rynku sportowym, gdy stawiali zakłady na różnorodne wydarzenia. Jednak Kaunitz, Zhong i Kreiner twierdzą, że na podstawie analiz znaleźli skuteczną strategię na typowanie zakładów bukmacherskich. W trakcie swojego badania udało im się dojść do przekonania, że prognozy bukmacherów mogą być gruntowną prognozą wyniku. Dlatego eksperci nie korzystali z typowych strategii,zwiększających szansę na wygraną.

Oprócz tego w trakcie analizy rynku bukmacherskiego eksperci postanowili znaleźć gry, w których prawdopodobieństwa różnią się od tych, które zapowiedzieli bukmacherzy. Kaunitz i inni wykorzystali informacje o zakładach sportowych online na stronach 32 firm bukmacherskich w okresie wrzesień 2015 roku — luty 2016 roku. W ramach badania udało się ocenić 31 074 gier. 

Autorzy przetestowali swoją strategię na danych historycznych, przyjmując że zakłady są składane w okresie od 1-5 godzin przed rozpoczęciem meczu. Ta strategia przyniosła stopę zwrotu wynoszącą 9,9% z precyzją 47,6% w analizowanym okresie. Przyjmując stawkę zakładu wynoszącą 50 USD, zysk wyniósł 34 932 USD na 6 994 zakładach. Szanse osiągnięcia takiego wyniku przy przypadkowym typowaniu były mniejsze niż 1 do 1 000 000.

Następnie autorzy eksperymentu postanowili zastosować strategię na żywo, sprawdzając czy gracz jest w stanie obstawiać zakłady na żywo u bukmacherów zgodnie z modelem. Wyniki tej części eksperymentu wskazują, że w 30% przypadków szanse podawane przez bukmacherów zmieniły się, zanim informacje dotarły do skryptu z 32 stron bukmacherskich. Jednak po usunięciu losowych 30% gier, strategia autorów nadal była rentowna. Po trzech miesiącach inwestowania strategia przyniosła stopę zwrotu wynoszącą 5,5% z dokładnością 44,4%. Przeliczając to na zyski, wyniosło to 1 128,50 USD na 407 zakładach przy założeniu, że każdy zakład jest wart 50 USD.

Kolejna część eksperymentu polegała na obstawianiu na podstawie wskazań strategii za pomocą prawdziwych środków. W ciągu kolejnych pięciu miesięcy eksperci zdołali zarobić 957,50 USD na 265 zakładach, co odpowiada stopie zwrotu wynoszącej 8,5% z dokładnością 47%. Łączny wynik zarówno z inwestycji papierowych jak i realnych wyniósł 6,2% stopy zwrotu z dokładnością 45,5%. Całkowity zysk z 672 rozegranych zakładów wyniósł dla ekspertów 2 086 USD. Jeśli chodzi o wyniki strategii losowego obstawiania, stratę szacowano na 0,7% z dokładnością 38,7%. Szanse na osiągnięcie 2 086 USD zysków przy losowej strategii dla 672 zakładów wynosiły 1 do 11. Według naukowców te wyniki wskazują na nieefektywność rynku zakładów na wyniki meczów piłkarskich.

Jednym z ciekawych odkryć podczas tego badania było to, że kilka tygodni po rozpoczęciu obstawiania prawdziwymi pieniędzmi zgodnie z zaplanowaną strategią, bukmacherzy postanowili ograniczyć możliwości kont autorów tego eksperymentu. Ograniczenia, które wprowadzono, dotyczyły limitów wysokości stawek oraz konieczności sprawdzenia zakładu przez Dział Wsparcia przed jego akceptacją. W niektórych przypadkach autorom odmówiono przyjęcia zakładu lub ograniczono go do kwoty 50 USD. Takie ograniczenia ze strony bukmacherów spowodowały zmniejszenie potencjalnego zysku oraz stronniczość próby, czego autorzy eksperymentu nie uwzględnili. Warto również zaznaczyć, że takie działania bukmacherów mające na celu utrudnienie obstawiania zakładów przez ekspertów są uważane za nielegalne w innych branżach. Na przykład w Australii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych wprowadzanie klientów w błąd grozi sankcjami finansowymi.

Eksperyment Lisandro Kaunitza, Javiera Kreinera i Shenjuna Zhonga pokazał, że zakłady bukmacherskie online dotyczące wyników wydarzeń są manipulowane w taki sposób, aby dobrze zorientowani typerzy nie byli w stanie regularnie zarabiać na obstawianiu zakładów. Eksperyment wskazuje na to, że istnieje potrzeba większej przejrzystości, uczciwości i regulacji w tej branży, aby gracze mieli równe szanse na osiąganie zysków i unikali nieuczciwych praktyk ze strony bukmacherów. Wnioski z tego eksperymentu były dwojakie. Z jednej strony pokazano, że jest możliwe osiąganie regularnych zysków na zakładach sportowych online przy zastosowaniu odpowiedniej strategii. Z drugiej strony eksperyment ujawnił, że rynek zakładów bukmacherskich online jest nieefektywny i podatny na manipulację ze strony bukmacherów.

W Polsce nie przeprowadzono jeszcze podobnego eksperymentu dotyczącego licencjonowanych firm bukmacherskich. Jednak na podstawie wyników badania Kaunitza, Kreinera i Zhonga można stwierdzić, że istnieje możliwość zarabiania na zakładach bukmacherskich, ale należy traktować obstawianie wyników wydarzeń sportowych online jako ciekawostkę i korzystać ze sprawdzonych strategii bukmacherskich oraz usług tylko legalnych bukmacherów.

Artykuł sponsorowany

 

 

 

Tags