Antyk bardzo współczesny

16 listopada 2006
"Siedmiu przeciw Tebom" - to nowa propozycja Teatru Powszechnego. Premierowy spektakl w sobotę o godz. 18 na dużej scenie. Reżyseruje Jacek Papis.

Jacek Papis: ja tylko stawiam pytania Papis jest też autorem scenariusza, ktory powstał na podstawie tekstów Ajschylosa, Eurypidesa i Sofoklesa. - Szukamy w tych tekstach uniwersalnych prawd i chociaż ich autorzy to starożytni twórcy, staramy się dotrzeć do widza nowoczesnymi środkami - zapewnia reżyser.  

"Siedmiu przeciw Tebom" to historia zarazem zdrajcy i bohatera, opowieść o walce dwóch braci o władzę. - Ciekawe jest chocby to, że kiedy jeden odbiera władzę drugiemu, a są szanse na porozumienie, brat przybywa z wielką armią, by pokonać swego przeciwnika - wyjaśnia Jacek Papis. - Przy czym swe postępowanie tłumaczy wolą Bogów, nieuniknionym losem, przeznaczeniem, które jest poza wolą człowieka. Zaś przy podejmowaniu decyzji bardziej kieruje się emocjami niż racjami merytorycznymi.

Reżyser przestrzega jednak, przed zbyt dosłownym i doraźnym odbiorem spektaklu. - Ja tylko stawiam pytania: jaka jest etyka władzy? Ile może ona poświęcić, by osiągnąć cele? Na ile władca odpowiada przed społeczeństwem?