Artyści razy trzy

11 maja 2012
Trzy wystawy zostaną dziś otwarte w Radomiu. W Galerii Rogatka o godz. 13 prace zaprezentuje Vladas Oržekauskas, w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 18 - ceramikę Aleksandra Dobrowolska, a w Elektrowni o godz. 18 odbędzie się wernisaż ekspozycji Zbigniewa Gostomskiego.

 

 

A. Dobrowolska pokaże sowją ceramikę Do Rogatki zapraszają rektor i dziekan wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej. Wystawa Vladasa Oržekauskasa nosi tytuł "Dialogues".

Vržekauskas urodził się w 1955 r. W 1983 r. uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych w Kownie dyplom architekta, specjalność: wnętrzarstwo. W latach 1986–1996 był asystentem w macierzystej uczelni. Od 1997 r. zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Sztuk Pięknych w Kownie. Gdzie od roku 2012 pełni funkcję prodziekana. Prowadzi zajęcia z grafiki komputerowej, wzornictwa i hic arts. Zilustrował pięć książek, zaprojektował ponad 100 okładek książek i dziesiątki plakatów. Od 2000 r. jest dyrektorem artystycznym w „Midas Baltics”, firmie zajmującej się tworzeniem gier komputerowych. Zaprojektował cztery gry: „Facie”, „Golf”, „MoBuddy”, „Fortune City Casino”.

"Zastygłe w ogniu" tak swa wystawę zorganizowaną z okazji jubileuszu dwudziestolecia pracy twórczej nazwała Aleksandra Dobrowolska.

Inspiracją dla artystki jest świat natury, wewnętrznych emocji i przeżycie. Dzięki wielkiej wrażliwości i temperamentowi tworzy prace pełne niepokoju, posiadające bogatą, urozmaiconą formę. Tworzy głównie ceramikę o różnorodnej fakturze i ciekawych barwach. Dba nie tylko o zewnętrzny wyraz rzeźb, ale pragnie ujawniać ich intrygujące wnętrza, które ukrywane są w zamkniętych obiektach ceramicznych.

Urodziła się w Kędzierzynie-Koźlu w 1964 r. W 1992 r. ukończyła studia w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła - uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Po studiach zamieszkała w Radomiu. W latach 1996 - 2000 pracowała jako wykładowca rzeźby w Katedrze Wychowania Plastycznego Politechniki Radomskiej, od 1996 r. pracuje w Szkole Plastycznej im. Jacka Malczewskiego, a od 2000 r. w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta. Uczestniczyła w wielu sympozjach i plenerach ceramicznych, prace prezentowała na ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

O wystawie Gostomskiego pisaliśmy tutaj

 

(kat)