Bank, w którym liczy się czas
Potrafisz tańczyć, ktoś inny dobrze zna niemiecki. Możecie sobie pomóc wymieniając wzajemne "świadczenia". Potrzebny jest tylko czas. A ten gromadzi specjalny bank.
Radomski Bank Wolnego Czasu to miejsce, gdzie można skontaktować z kimś, kto nam pomoże, ale nie bezinteresownie. W banku obowiązuje bowiem zasada "coś za coś". Osoba, która korzysta z czyjeś pomocy, musi w jakiś sposób to odpracować. Np. hydraulik naprawi rurę starszej kobiecie, ta w zamian zaopiekuje się jego dzieckiem przez weekend. - Jak sama nazwa wskazuje jesteśmy bankiem, tylko u nas nie gromadzi się pieniędzy, ale czas. Ma on tutaj dużą wartość dla wszystkich - tłumaczy Maryla Michałkiewicz, prezes Stowarzyszenia Spotkania ze Zdrowiem, które współfinansuje przedsięwzięcie.
Taka wzajemna pomoc może być nie tylko dobrym sposobem na zaoszczędzenie kilku złotych. - Zależy nam nie tylko na propagowaniu bezpłatnej wymiany wolnego czasu. Bank ma także za zadanie aktywizację społeczną kobiet zaangażowanych w projekt i wszystkich mieszkańców miasta i okolic. Uczestnictwo w banku to okazja do integracji ze środowiskiem, do zwiększonej aktywności dla tych, którzy maja więcej czasu np. seniorów i bezrobotnych - wyjaśnia M. Michałkiewicz.
Chociaż bank tak na dobrą sprawę dopiero raczkuje, zainteresowanie nim jest duże. - Mamy już zarejestrowanych około 50 osób, które specjalizują się w różnych dziedzinach. Są m.in. hydraulicy, nauczyciele, prawnicy, księgowi. Dzięki takiej różnorodności jest spora szansa, że każdy znajdzie u kogoś pomoc w potrzebie i sam będzie użyteczny innym.
Zostać członkiem banku jest bardzo łatwo. Trzeba skontaktować się z koordynatorem przez e-mail: radomskibankczasu@domena.pl lub telefonicznie 0602 630 799, 048 383 53 53, aby umówić się na wstępną rozmowę. Koordynator tłumaczy jakie są zasady funkcjonowania banku, co to znaczy być jego członkiem. Każdy wypełnia formularz zgłoszeniowy i ankietę, w której podaje jakie usługi i umiejętności może zaoferować innym oraz jakiej pomocy sam oczekuje.
Piątego grudnia odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne. - Wtedy poznamy się bliżej, wymienimy kontaktami. Podobne spotkania będziemy organizować raz w miesiącu - deklaruje M. Michałkiewicz.
(gmar)