Bardzo bogate Dni Radomia

Dni Radomia rozpoczną się w sobotę o godz. 13 Jarmarkiem Świętojańskim oraz uroczystościami nawiązującymi do zaręczyn Jadwigi Jagiellonki z następcą tronu Bawarii. Zaręczyny te były jednymi z ważniejszych wydarzeń politycznych, które miały miejsce na zamku radomskim i w farze. Grupa radomian starała się od kilku lat, by to wydarzenie przybliżyć mieszkańcom m miasta. - Odwołujemy się do roku 1474 i do wydarzeń z tamtego okresu. Jako partnerów pozyskaliśmy stowarzyszenie z Niemiec z miejscowości Lantzhut, w której to od 100 lat organizowany jest wielki festiwal. Postanowiliśmy zrekonstruować to wydarzenie, najpierw poprzez organizację jarmarków - mówi prezes stowarzyszenia Anno Domini 1474 Robert Mrozowski.
Właśnie w sobotę odbędzie się pierwszy taki jarmark. Uroczystości uświetnią wydarzenia artystyczne: koncert muzyki dawnej oraz tańca w wykonaniu zespołu „Jokulatores” z Niemiec, spektakl uliczny „Jarmark dziwów” przygotowany przez uczestników warsztatów w Teatrze Powszechnym, pokaz tancerzy z flagami oraz gry uliczne, które inspirowane będą sztuką średniowiecza i sposobem życia ówczesnych mieszkańców.
O godzinie 19 w kościele św. Jana odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 25-lecia chóru Miasta Radomia; wykonane zostanie „Oratorium Mesjasz” Händla. Po koncercie, o godz. 21.30 mieszkańcy i przybyli na uroczystości goście będą mogli podziwiać iluminację fary.
W niedzielę radomianie znowu przeniosą się do roku 1474. Od godz. 12.30 zaczynają się pokazy historyczne „Dwór Jagiellonów”, zostanie też odtworzona inscenizacja nadania aktu lokacyjnego dla Radomia. Jedną z atrakcji będzie bicie monet okolicznościowych i ich rozdawanie mieszkańcom. Każdy z przybyłych będzie mógł posmakować kuchni średniowiecznej.
O godzinie 19.30 na scenie na Rynku zaśpiewa gwiazda wieczoru - Krzysztof Krawczyk.
Wtorek to Dzień Chopinowski. Od godz. 15 odbywać się będą: wykłady popularnonaukowe studentów i pracowników naukowcy Instytutu Filologiczno-Pedagogicznego Politechniki Radomskiej, występy uczniów Zespołu Szkół Muzycznych (II Koncert: f-moll na fortepian i orkiestrę). Pod znakiem tańca upłynie nam czwartek. Naukę poprowadzi "Teatr Tańca Zakręconego" z Poznania, w przeglądzie „Młody Radom Gra” zaprezentują się zespoły młodzieżowe.
W piątek od godz. 14 na stadionie przy ul. Struga 63 każdy będzie mógł uczestniczyć w pikniku rodzinnym Radomiaka z okazji 100-lecia klubu. Główne atrakcje to: gry i zabawy dla dzieci: konkursy sprawnościowe, zabawy z piłką, pokazy sztuczek technicznych z piłką oraz turniej drużyn trzyosobowych.
Motoemocje - zlot pojazdów rajdowych Polsat Orlen Team - z udziałem radomskiego kierowcy Szymona Ruty to atrakcje na sobotę. Zlot rozpocznie się o godz. 11 w Automobilklubie Radomskim przy ul. Warszawskiej 17/21. W tym samym czasie przed Urzędem Miejskim odbywać się będzie I Radomski Piknik Naukowy. W niedzielę o godz. 18.30 na scenie przy Łaźni radomianie wysłuchają Koncertu Galowego Trzech Tenorów.
Na zakończenie Dni Radomia w sobotę (26 bm.) na scenie przy Łaźni wystąpi zespół Myslovitz.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM DNI RADOMIA
Katarzyna Wójtowicz