„Barszcz Sosnowskiego” rósł na Południu

Jak informuje rzecznik SM Rafał Gwozdowski, wysoką na ok. 4 metry, toksyczną roślinę odkrył jeden z mieszkańców Południa przy ul. Zamoyskiego za garażami. - Wiodła tamtędy ścieżka, którą ludzie skracali sobie drogę, wychodzili z psami na spacer - dodaje rzecznik.
Patrol Straży zabezpieczył to miejsce przed dostępem osób postronnych oraz poinformował Zakład Usług Komunalnych o konieczności wycięcia trującej rośliny. odpowiednio wyposażeni i zabezpieczeni pracownicy ZUK-u ją wycięli.
Gwozdowski przyznaje, że to bardzo nietypowa i pierwsza tego rodzaju interwencja Straży Miejskiej w tym roku. Jednocześnie tłumaczy , że "barszcz Sosnowskiego" to naprawdę groźna roślina, dlatego nie wolno do niej się zbliżać, dotykać, ponieważ grozi to poważnym poparzeniem trudnym do wygojenia. - Należy poinformować Straż Miejską, policję lub administratora terenu - wyjaśnia rzecznik.
(bdb)
Fot.: Straż Miejska
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) - gatunek rośliny zielnej należący do rodziny selerowatych (Apiaceae Lindl.). Pochodzi z Kaukazu. Dorasta od 1 do 4 m. Głęboko podłużnie bruzdowana, rzadko owłosiona (mocniej owłosione są ogonki liściowe).
Liście: pierzasto-dzielne, składające się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych odcinków. Dolne liście trójkątne, z podzieloną blaszką. Starsze pierzasto-dzielne z pochewkami. Po roztarciu wydzielają zapach kumaryny.
Kwiaty: zebrane w gęsty i bardzo duży baldach. Kielich jest pięcioząbkowy. Korona ma pięć białych płatków, jeden słupek.
Roślina trująca.Ma działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję, która zawiera furanokumaryny. Te szkodliwe właściwości ujawniają się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza.