Baza LPR i budowa Wolanowskiej. Poseł Frysztak zgłasza poprawki do projektu budżetu państwa

25 listopada 2021

Budowa lądowiska dla śmigłowców i bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz przebudowa ul. Wolanowskiej – to dwie poprawki do projektu budżetu państwa na 2022 r., które złożył poseł Konrad Frysztak (PO). Wspierają go wicemarszałek województwa mazowieckiego i prezydent Radomia.

 

Poseł, prezydent i wicemarszałek apelują do parlamentarzystów o poparcie poprawek (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

Zdaniem posła Frysztaka, konieczność budowy lądowiska i bazy LPR uzasadnia duża ilość zdarzeń komunikacyjnych w regionie. - Może być ich, niestety, nawet więcej choćby z powodu budowy trasy s 12, albo epidemii. Powinniśmy zadbać o jak najszybsze dotarcie do poszkodowanych. Dojazd dla standardowych wozów pogotowia ratunkowego może być trudny. Dlatego złożyłem poprawkę na kwotę 60 mln zł na zakup śmigłowca dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i bazy - dyżurki dla ratowników oraz hangaru dla śmigłowca. 60 mln zł to kwota, która pozwoli na to, byśmy wyszli naprzeciw oczekiwaniom, zwiększyli bezpieczeństwo i skrócili czas dotarcia do poszkodowanych - mówi parlamentarzysta.

Loty także nocą

Wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski zaznacza, że inicjatywa posła Frysztaka doskonale wpisuje się w plany szpitala na Józefowie, gdzie wczoraj podpisano umowę z wykonawcą na budowę nowego SOR. Przypomina, że najbliższe bazy LPR są zlokalizowane w Kielcach, Lublinie, Łodzi i Warszawie. - Dobrze więc by było, by dla bezpieczeństwa zdrowotnego taka bazę umieścić tutaj przy szpitalu na Józefowie. Są tu świetne warunki, przestrzeń - przekonuje Rajkowski. Przypomina, że dzięki głosom radomian i mieszkańców regionu radomskiego w przyszłym roku lądowisko będzie modernizowane za 1 mln zł w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. - Możliwości operacyjne będą większe, bo nie tylko jak dotąd za dnia, lecz także nocą będą mogły tu lądować śmigłowce, ponieważ będzie zamontowany system ILS - tłumaczy wicemarszałek. Wyraża nadzieję, że poprawka ta znajdzie zrozumienie wśród wszystkich parlamentarzystów ziemi radomskiej.

Większy komfort

Druga poprawka to przebudowa ul. Wolanowskiej. - To zwiększenie komfortu nie tylko dla mieszkańców tej ulicy, ale także dla tych, którzy wjeżdżają do Radomia od strony Piotrkowa Trybunalskiego - przekonuje Konrad Frysztak. Poprawka opiewa na 25 mln zł.

Według Radosława Witkowskiego propozycje Frysztaka, "to bardzo chwalebna inicjatywa". -  Od wielu miesięcy, a zwłaszcza od chwili wybuchu pandemii, mówimy, że musimy rozwijać nasz system ochrony zdrowia. Widzimy braki, mankamenty systemu, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Radomia i regionu radomskiego - zapewnia prezydent Radomia. Podkreśla, że w miejskim szpitalu, podobnie jak w tym na Józefowie, ma powstać nowy SOR, a władze miasta nie zarzuciły również pomysłu budowy w Radomiu trzeciego szpitala, który powinien być placówką kliniczną, gdzie będą się praktycznie kształcić studenci medycyny na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym. - Mam nadzieję, że kwestie zdrowia w Radomiu będą łączyć, a nie dzielić i wszyscy parlamentarzyści, nie tylko Koalicji Obywatelskiej, ale i Prawa i Sprawiedliwości poprą tę poprawkę. Proszę o to w imieniu mieszkańców Radomia - mówi Radosław Witkowski.

Gotowi do budowy

Prezydent Witkowski dodaje, że miasto nie zamierza rezygnować z pozyskania pieniędzy na przebudowę Wolanowskiej z drugiego naboru w ramach Polskiego Ładu (za pierwszym razem dofinansowanie otrzymała modernizacja ul. Warszawskiej) oraz funduszy europejskich. - Ale jeśli udałoby się tę poprawkę wprowadzić, to my jesteśmy gotowi jak najszybciej przystąpić do procedur przetargowych i wprowadzenia wykonawcy - deklaruje Witkowski.

Projekt uchwały budżetu państwa na 2022 rok będzie procedowany w Sejmie od przyszłego tygodnia, najpierw w komisjach, w tym w komisji finansów, którego wiceprzewodniczącym jest poseł Andrzej Kosztowniak (PiS). - Proszę pana posła, by razem ze mną pilnował tej poprawki - apeluje Konrad Frysztak.

bdb

 

Tags