Będą nowe klasy licealne przy gimnazjach?

22 grudnia 2011
Propozycjami dotyczącymi nie tylko likwidowania czy łączenia szkół zajmuje się specjalna komisja powołana przez prezydenta Radomia. Rozpatruje także zgoła inne pomysły - tworzenia nowych klas gimnazjalnych i licealnych.


 

Co zdecyduje komisja? Pierwszy zaprezentował sam szef komisji wiceprezydent Ryszard Fałek. Chodzi o utworzenie w IV LO im. Chałubińskiego klasy gimnazjalnej z językiem hiszpańskim. Przygotowywałaby ona uczniów do nauki w klasie licealnej o takim profilu, który od kilku lat doskonale działa w tej szkole. Jako swego rodzaju odpowiedź można potraktować głos członka komisji Zenona Krawczyka. Radny SLD zapytał dlaczego nie można utworzyć klasy licealnej w Publicznym Gimnazjum nr 5, gdzie oddział o profilu fizyczno-chemicznym prowadzi prof. Marek Golka. Tym bardziej, że - jego zdaniem - oszczędności powstałe w wyniku reorganizacji placówek oświatowych można by wykorzystać na stworzenie dobrego laboratorium. Inną wersję tego wariantu zasugerowała natomiast przewodnicząca komisji edukacji Rady Miejskiej Małgorzata Półbratek: zorganizowanie w "piątce" centrum nauki, z którego korzystałyby wszystkie radomskie szkoły. O utworzenie klasy licealnej, tym razem w PG nr 13 zaapelował z kolei szef nauczycielskiej "Solidarności" Adam Słomka. I ta propozycja bardzo spodobała się wiceprezydentowi Igorowi Marszałkiewiczowi (także jest członkiem komisji). - "Trzynastka" prowadzi klasy dwujęzyczne z angielskim, a w żadnym z naszych liceów nie ma zajęć dwujęzycznych, które pozwalają zdać maturę w języku angielskim - tłumaczy Marszałkiewicz. Wspiera również utworzenia klasy w "piątce". - Klasa, gdzie uczy prof. Golka jest jedną z najlepszych w województwie i jego nazwisko jest tu doskonałą gwarancją - zapewnia. Podkreśla jednak, że liczba uczniów w liceach jest określona. - Jeżeli pojawią się dwa oddziały licealne w gimnazjach, to sprawi, że w tych, istniejących ogólnych, niekierunkowych tych dzieci będzie po prostu mniej, co spowoduje, że jedno z radomskich liceów tak naprawdę będzie musiało swoją działalność zawiesić. I jeśli komisja przyjmie założenie związane ze zwiększeniem liczby klas licealnych w "tematycznych" gimnazjach, na pewno jedno liceum musiałoby zostać zawieszone - zaznacza wiceprezydent.

Jak już pisaliśmy komisja d.s. reorganizacji w oświacie spotyka się w czwartek po świętach.  Wtedy też podejmie ostateczne decyzje, które z propozycji zarekomendować prezydentowi. 

(bdb)