Będą zmiany na pl. Jagiellońskim. Podobają się wam?

16 stycznia 2015
Fontanny - jak zapewnia wiceprezydent - „najnowocześniejsze w Europie, a może nawet na świecie”, teren zielony, pomnik Kazimierza Jagiellończyka i podziemny parking pod teatrem – tak z grubsza ma wyglądać pl. Jagielloński po przebudowie.

 

 

Na razie jednak o terminach rozpoczęcia jakichkolwiek prac nic powiedzieć nie można. – Moją ambicją jest, by pozyskać na tę przebudowę pieniądze unijne w ramach rewitalizacji miast. Czekamy na ogłoszenie konkursów – wyjaśnia wiceprezydent Konrad Frysztak.

 

2015/01/160115plac01.jpg

 

Na razie wiadomo, co na placu może się znaleźć. Przetarg ogłoszony przez miasto na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej tej przestrzeni wygrała radomska firma Embi Architektura. Zaproponowała, że główna osią placu będzie ciąg pieszy prowadzący od ul. Struga, która od Resursy zostanie przedłużona - poprzez tereny zielone pod Teatr Powszechny. U zbiegu (przedłużonej) Struga i pl. Jagiellońskiego wyznaczono miejsce pod pomnik Kazimierza Jagiellończyka. Wewnątrz placu, powstanie duża, podświetlona fontanna, a od strony wschodniej – podziemny parking pod budynkiem teatru. Elementy dodatkowe to tablice z ważnymi datami dla historii Radomia (na alejce wiodącej od pomnika) oraz poświęcone honorowym obywatelm Radomia (wzdłuż głównej osi).

 

495

 

– Wjazdy na parking zaplanowano od ul. Pileckiego i na przedłużeniu Kelles-Krauza – wyjaśnia wiceprezydent. Zapewnia, że do teatru – bez względu na pogodę – „będzie można wejść suchą nogą”. Zmieni się także organizacja ruchu: praktycznie zamknięty będzie wjazd w ul. Focha od stronty placu. Odcinek tej ulicy między pawilonem kwiaciarek a Seniorem zostanie wyłączony z ruchu kołowego. Będzie się on odbywał jezdnią wzdłuż południowej strony placu i łączył się z Kelles-Krauza za pawilonem kwiaciarek. i samochody będą objeżdżały pawilony kwiaciarek. Pojawią się także dwa przejęcia dla pieszych, jedno tak oczekiwane przez mieszkańców na ul. Struga w pobliżu Galerii Słonecznej, drugie też przez Struga, między planowanym skwerem przed pomnikiem Kazimierza Jagiellończyka a placykiem przed bocznym wejściem do galerii. 

 

Wiceprezydent Frysztak podkreśla, że jest to wizja, która jeszcze może się zmienić w wyniku konsultacji społecznych. Bowiem każdy z radomian będzie miał szanse wyrazić swoje zdanie.

 

bottom

 

Konsultacje społeczne dotyczące tego tematu potrwają od 30 stycznia do 14 lutego. Zorganizowane zostaną dwa spotkania w Urzędzie Miejskim (ul. Kilińskiego 30, sala 114): 5 lutego od godz. 16 - spotkanie z przedstawicielami branżowych instytucji zainteresowanych tematyką zagospodarowania pl. Jagiellońskiego oraz 6 lutego od godz. 16 - otwarte spotkanie z mieszkańcami. Między 2 a 14 lutego planowane są także konsultacje poza urzędem, w punktach zewnętrznych na terenie miasta.

 

- Ostateczna decyzja będzie należeć do zespołu opiniującego – mówi Konrad Frysztak. Firma Embi Architektura ma dziewięć miesięcy na opracowanie projektu budowlanego tego zadania. Wszystkie prace mogą kosztować około 20 mln zł. 

 

Bożena Dobrzyńska