Będzie więcej „kopert” w strefie?

21 sierpnia 2012
Sytuacja, w której z kart parkingowych lub ich kopii korzystają osoby zdrowe, jest patologią - uważają radomianie, którzy odpowiedzieli na apel MZDiK. Firma pytała mieszkańców, czy należy zmienić zasady postoju w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego dla osób niepełnosprawnych.


 

MZDiK chce zmian w strefie parkowaniaKonsultacje społeczne właśnie się zakończyły. Jak przypomina rzecznik MZDiK Dariusz Dębski, obecnie niepełnosprawni posiadający kartę parkingową mogą pozostawiać pojazdy w strefie bezpłatnie. - Proponujemy, by mogli parkować bezpłatnie tylko na miejscach wyznaczonych, tak zwanych kopertach, oznaczonych znakiem D-18a i tabliczką T-29- tłumaczy rzecznik. Podkreśla, że w obiegu jest obecnie wiele kart parkingowych należących do osób już nieżyjących, z których korzystają inni członkowie rodziny lub znajomi zmarłego. Powszechny jest także proceder polegający na kopiowaniu kart parkingowych. - W naszej ocenie proponowana zmiana zasad postoju w strefie dotycząca osób niepełnosprawnych posiadających karty parkingowe, przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania około 1400 wyznaczonych miejsc postojowych. Zwiększy także rotację pojazdów parkujących w strefie - przekonuje Dębski.

O zdanie MZDiK pytał nie tylko samych mieszkańców, ale i organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych. - W czasie trwających prawie miesiąc konsultacji otrzymaliśmy kilkanaście opinii - wyłącznie od osób prywatnych - podkreśla D. Dębski i zaznacza, że autorzy prawie wszystkich opinii zgodnie podkreślali, że obecna sytuacja, w której z kart parkingowych lub ich kopii korzystają osoby zdrowe, jest patologią i że z nieuczciwymi kierowcami należy zdecydowanie walczyć. - Część wyraziła jednak obawę, czy ograniczenie bezpłatnego postoju dla posiadaczy kart tylko do miejsc wyznaczonych nie spowoduje dodatkowych utrudnień dla osób niepełnosprawnych. Niektórzy podkreślali, że liczba tak zwanych kopert w strefie jest niewystarczająca i po wprowadzeniu zmian znalezienie wolnego miejsca przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej będzie bardzo trudne - wylicza Dębski.

Obecnie w strefie jest około 1400 miejsc postojowych, a 10 proc. z nich to tak zwane koperty. - Planujemy, że miejsc postojowych oznaczonych znakiem D-18a i tabliczką T-29 będzie w strefie więcej i będą to miejsca w najbardziej pożądanych przez niepełnosprawnych lokalizacjach- zapewnia rzecznik MZDiK.

Wg Dębskiego, sporo osób postulowało zweryfikowanie kart parkingowych będących obecnie w obiegu i unieważnienie kart podrobionych lub należących do osób zmarłych. Pojawiła się nawet koncepcja wymiany kart na nowe o innym formacie, kolorze i o nowoczesnych zabezpieczeniach przed fałszowaniem, na przykład hologramach. Tymczasem - jak przypomina Dębski -  weryfikacja kart parkingowych wydanych przez Urząd Miejski w Radomiu została przeprowadzona jeszcze przed wakacjami. - Stwierdzono w sumie 6245 kart parkingowych wydanych osobom niepełnosprawnym. Jak się okazało, w 310 przypadkach ich posiadacze nie żyli - mówi rzecznik. Wyjaśnia, że do wydawania kart parkingowych jest uprawnionych wiele organów i MZDiK nie jest w stanie zweryfikować ważności dokumentów, którymi legitymują się mieszkańcy innych miast czy państw, parkujący bezpłatnie w Radomiu.

Radomianie zwrócili tez uwagę,, że na "kopertach" zwykle parkują wciąż te same auta, i to często przez wiele godzin, dlatego postulują częstsze kontrole tych miejsc. - Prowadzimy je wspólnie ze strażą miejską. Kierowcy przyłapani na używaniu kopii kart lub posługiwaniu się dokumentami należącymi do osób zmarłych muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Kodeks karny przewiduje w takich przypadkach kary od trzech miesięcy do nawet pięciu lat pozbawienia wolności - informuje rzecznik drogowców.

Ostateczną decyzję o ewentualnej zmianie regulaminu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego podejmie Rada Miejska w Radomiu.

 

(kat)