Bez paragonu ani rusz. Nie zapominaj o nim

28 lipca 2014

Nie mamy czasu czekać na jego wydanie, zapominamy o nim, nie chcemy zaśmiecać sobie portfela albo brakuje nam śmiałości, by zwrócić się do sprzedawcy po kwitek. Jednak w pewnych sytuacjach jego brak jest dla nas dotkliwy.

 



 

Akcję wspiera satyryk Andrzej MleczkoO czym mowa? O paragaonie. - Bez niego trudno skontrolować poprawność naliczenia przez sprzedawcę kwoty do zapłaty. Okaże się on też pomocny gdy będziemy chcieli porównać ceny w różnych sklepach. Powinniśmy mieć również świadomość, że paragon pełni ważną rolę w obrocie gospodarczym - wyjaśnia Aneta Kargulewicz z II Urzędu Skarbowego w Radomiu.Jak zaznacza, paragon jest dowodem zakupu, umożliwiającym konsumentowi późniejsze dochodzenie roszczeń w przypadku sporu z przedsiębiorcą. Biorąc paragon: ułatwiamy sobie złożenie reklamacji; mamy możliwość porównywania cen; wspieramy uczciwą konkurencję; uzyskujemy pewność, że nie zostaliśmy oszukani; zmniejszamy szarą strefę.

urzednicy skarbóewki przypominają: żądając wydania paragonu przy każdym zakupie towarów lub usług, przyczyniamy się do likwidacji szarej strefy i wspieramy uczciwą konkurencję.  - Rzetelne ewidencjonowanie obrotów na kasach fiskalnych jest gwarancją, że podatek zapłacony w cenie towaru trafi do budżetu państwa i posłuży do finansowania instytucji i inwestycji, z których korzystamy wszyscy - podkreśla Kargulewicz.
 
Pracownicy urzędów skarbowych sprawdzają rzetelność ewidencjonowania transakcji za pomocą kas fiskalnych w punktach handlowych i usługowych. - Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą zostać ukarani. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego, karze grzywny podlega ten kto wbrew obowiązkowi  dokonuje sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wydaje dokumentu z kasy rejestrującej (stwierdzającego dokonanie sprzedaży), niewystawienia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia wydania - tłumaczy Aneta Kargulewicz.

Nieewidencjonowanie obrotów na kasie fiskalnej jest karane mandatami w wysokości od 168 do 3 tys. 360 zł. Mandat karny może zostać nałożony nie tylko na pracownika obsługującego kasę rejestrującą, ale również na właściciela firmy, który nienależycie wykonuje obowiązki nadzoru.

 

(kat)