Bezpieczne Ferie 2011
Akcja Bezpieczne Ferie 2011 organizowana jest w ramach rządowego programu Razem Bezpieczniej. Polega on na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Nie tylko autokary
Policja i inspektorzy transportu drogowego będą w ramach tej akcji kontrolować autokary przewożące dzieci i młodzież – informowaliśmy o tym tu. Ale ferie to nie tylko podróże autokarami. Ponad 90 proc. z dzieci na Mazowszu nie skorzysta ze zorganizowanych form wypoczynku. Policjanci w Radomiu jak i w innych miastach będą sprawdzać, czy nieletnim sprzedawany jest alkohol oraz kontrolować miejsca zabaw pod kątem bezpieczeństwa. Wspólnie z WOPR będą monitorować zamarznięte rzeki, jeziora i stawy. Planowane są również spotkania z dziećmi na temat sytuacji niebezpiecznych i sposobów ich unikania.
Straż Pożarna zachęca zorganizowane grupy szkolne do odwiedzin komend strażackich. Uczestnicy wycieczek będą mogli zapoznać się ze specyfiką pracy strażaka oraz obejrzeć sprzęt ratowniczy. Strażacy będą także przeprowadzać dostosowane do wieku dzieci zajęcia edukacyjne na temat bezpiecznego zachowania w domu i w szkole. Straż pożarna będzie wspierać organizatorów wypoczynku w tworzeniu sztucznych lodowisk. W tym celu należy zgłosić się do właściwej miejscowo jednostki straży pożarnej.
Rodzice mogą sprawdzić
Każdy wypoczynek dzieci i młodzieży powinien być zgłoszony do kuratorium oświaty najpóźniej na 21 dni przed jego rozpoczęciem. - Sprawdzamy, czy organizator spełnia wymogi dotyczące kwalifikacji kadry opiekuńczej, liczby opiekunów, programu wypoczynku oraz zapewnienia opieki medycznej. Niestety, organizatorzy nie zawsze dopełniają swoich obowiązków – twierdzi Mariusz Dobijański, mazowiecki wicekurator oświaty.
W tym roku do kuratorium wpłynęło ponad 800 zgłoszeń od organizatorów mających siedzibę na terenie naszego województwa (o ponad 600 więcej, niż w roku ubiegłym). Rodzice mogą sprawdzić, czy organizator zgłosił wypoczynek na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl. W bazie znajdziemy nazwę organizatora, numer wydanego zaświadczenia, liczbę uczestników, termin i miejsce wypoczynku. Taki wpis oznacza, że budynek został skontrolowany przez odpowiednie służby pod kątem wymogów bezpieczeństwa.
Obiekty wypoczynkowe powinny spełniać właściwe warunki: zakwaterowania, stanu technicznego, higieny, żywienia, sportu i rekreacji oraz ochrony przeciwpożarowej. Podlegają one w tym zakresie kontroli inspektorów nadzoru budowlanego, sanepidu i straży pożarnej. Jeżeli rodzice mają wątpliwości co do bezpieczeństwa dzieci podczas wypoczynku, a zwłaszcza, gdy stan zastany nie odpowiada wymogom, fakt ten powinni zgłosić do odpowiednich służb. Niezbędne numery telefonów znajdują się na stronach: www.kuratorium.waw.pl oraz www.mazowieckie.pl w zakładkach „Bezpieczne Ferie 2011”. Nadzór nad zgłoszonymi miejscami wypoczynku sprawuje właściwy miejscowo kurator oświaty, który w razie stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa dzieci może zawiesić funkcjonowanie placówki lub zobowiązać organizatora do przeniesienia uczestników do obiektu spełniającego warunki.
Numery interwencyjne:
- Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie - tel. 22 551 24 27
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie - tel. 22 432 10 24 oraz 22 432 10 04
- powiatowe stacje Sanepidu – numery telefonów są dostępne na stronie internetowej www.wsse.waw.pl w zakładce „Stacje Powiatowe i Stacja Graniczna”.
- Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie - tel. 22 863 90 12
(raa)