Bractwo Kurkowe: koncert, wystawy i strzelanie
- To właśnie ona zainspirowała nas do powołania w Radomiu Bractwa Kurkowego – przypomniał hetman Bractwa Sławomir Adamiec, który dla podkreślenia wagi spotkania ubrany był w staropolski kontusz. Dodał, że takie stroje będa mieć niebawem wszyscy członkowie stowarzyszenia.
Już w najbliższy piątek (30 bm.) o godz. 17 Bractwo zaprasza do "Malczewskiego" na uroczysty koncert. - Organizowaliśmy go w związku z zamknięciem wystawy "Tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego”, ale śmierć biskupa Edwarda Materskiego sprawiła, że postanowiliśmy koncert dedykować pamięci zmarłego - wyjaśnia hetman.
Podczas koncertu wystąpią muzycy Radomskiej Orkiestry Kameralnej czyli R.O.K. Quartet w składzie Lucjan Szaliński-Bałwas - I skrzypce, Marcin Król - II skrzypce, Wadim Aleksander Zarych – altówka i Barbara Piotrowska – wiolonczela. Muzycy zagrają: Tamburettę i Chromaticę Adama Jarzębskiego, Kwartet smyczkowy nr 1 d-moll Stanisława Moniuszki oraz Kwartet smyczkowy E-dur Zygmunta Noskowskiego.
Następną propozycją kulturalną Bractwa będzie wystawa poświęcona Ignacemu Paderewskiemu, „geniuszowi fortepianu” i ważnej postaci związanej z niepodległością Polski. Dlatego Bractwo chce, aby ekspozycja zorganizowana wspólnie z Muzeum Niepodległości w Warszawie mogła zostać pokazana w szkole muzycznej. W sierpniu stowarzyszenie planuje piknik połączony z pierwszym strzelaniem o tytuł Króla Kurkowego Bractwa. - W tradycyjnym strzelaniu mogą wziąć udział tylko członkowie Bractwa – tłumaczył Mariusz Fogiel, kanclerz Bractwa. Dlatego podczas drugiej, równoległej imprezy, będą mogli strzelać wszyscy zainteresowani, który również będą ze sobą rywalizować o tytuł najlepszego strzelca. Będzie to dwubój: strzelanie z wiatrówki i łuku.
Bractwo Kurkowe zamierza także nawiązywać do historii, w tym do czasów kiedy w Radomiu działał Koronny Trybunał Skarbowy. - Jego siedziba miasto stało się w 1613 roku, Trybunał działał u nas przez 150 lat Radom był wówczas ważnym politycznym centrum – przypomniał Krzysztof Szewczyk, regimentarz Bractwa, historyk. –
W 2013 r. obchodzić będziemy 400 lecie istnienia Trybunału w Radomiu, dlatego Bractwo przymierza się do zorganizowania okolicznościowej wystawy, na której pokaże m.in. cenne księgi skarbowe z tego okresu.- Myślimy też o stworzeniu komiksu historycznego Radomia i chcemy prosić o współpracę Wydział Sztuki Politechniki Radomskiej – dodał Krzysztof Szewczyk.
(kat)