Brali łapówki za ustawianie przetargów

17 stycznia 2008
Kolejnych dziewięć osób w sprawie afery łapówkarskiej w służbie zdrowia zatrzymała Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Postawiła im zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w związku z organizowanymi przetargami na zakup sprzętu medycznego.  Ustawiali przetragi na sprzęt medyczny



Zatrzymano pracowników szpitali w Krakowie, Lublinie, Zgierzu, Lesznie i Ostrowie Wielkopolskim. Są to: Zbigniew W. - oddziałowy oddziału operacyjnego Kliniki Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii Szpitala im.Jana Pawła II w Krakowie (9 zarzutów przyjęcia korzyści na łaczną kwotę 21,5 tys.zł), Tadeusz K. - były zastępca dyrektora ds. ekonomiczno- administracyjnych Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, obecnie kanclerz Akademii Medycznej w Lublinie (3 zarzuty na 7 tys.zł), Jerzy M.- były dyr. Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu (3 zarzuty na 16,6 tys.zł), Zdzisław S.- ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego WSzZ w Lesznie (3 zarzuty na 5 tys.zł), Ewa S. - lekarz oddziału ginekologiczno- położniczego WSzZ w Lesznie (2 zarzuty na 3,5 tys. zł), Pelagię O. oddziałową bloku operacyjnego Dolnośląskiego Centrum Onkologii (15 zarzutów na  47 tys.zł), Dariusz M. - były dyr ZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (2 zarzuty na 10 tys.zł), Andrzej Z.- były dyr. Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, obecnie kierownik Kliniki Psychiatrii tej placówki (1 zarzut na 10 tys.zł) oraz Dorota J., główna księgowa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wcześniej zastępca dyrektora ds. ekonomicznych tej placówki (1 zarzut na 10 tys. zł).
 
- Osoby te przyjmowały od jednej z firm medycznych łapówki w zamian za ustawianie przetargów korzystnych dla tej firmy na dostawę sprzętu dla placówek w całym kraju – przypomina rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz.

Do tej pory w związku z aferą sprzętową w służbie zdrowia radomska prokuratura zatrzymała ponad 80 osób, część z nich zostało aresztowanych.