Brama Krakowska – trochę stara, trochę nowa
Na konkurs ogłoszony przez magistrat wpłynęły trzy prace, sąd konkursowy za najciekawszą uznał propozycję przygotowaną przez Pracownię Architektoniczną Opaliński z Krakowa. Autorzy dostaną za nią 15 tys. zł.
- To było dla nas nie lada wyzwanie, bo to trudny obiekt pod względem nawiązań do historycznych elementów i współczesnej architektury - zapewnia Witold Opaliński ze zwycięskiej firmy. Przypomina, że Brama Krakowska, jak każda wiodąca do miasta, była miejscem tętniącym życiem. - I chcieliśmy jej przywrócić te funkcje, zachęcić radomian by się tutaj spotykali - wyjaśnia autor opracowania. Dlatego projektanci przewidzieli miejsce na galerię, a na samym szczycie bramy - taras widokowy, zaś w pobliżu - w odrębnym budynku restaurację. Na taras poprowadzi nas droga przez szeroki mur; to po to, by przypomnieć, że mieliśmy do czynienia z potężną budowlą służącą obronie.
Projektanci zrezygnowali jednak ze zwodzonego mostu i fosy, na którą ich zdaniem zabrakło miejsca. - Ale będzie ją symbolizować specjalne obniżenie chodnika - mówi Opaliński. Podkreśla, że architekci kierowali się przede wszystkim zachowaniem tego co autentyczne, a wiec fragmentu muru w popijarskim gmachu i fundamentów. - Będzie to połączenie starego i nowego z wyraźnie zaznaczoną m.in. użyciem określonych materiałów, granicą, np. na styku bramy i budynku - tłumaczy Witold Opaliński. Wśród użytych materiałów znajdzie się m.in. blacha, która "z definicji" będzie pokryta rdzą.
Krakowska pracownia otrzyma teraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie (na podstawie opracowanej koncepcji) dokumentacji projektowej rewitalizacji tej części Miasta Kazimierzowskiego. Dopiero kolejnym etapem będzie odtworzenie bramy wraz z pozostałymi elementami zabudowy nieruchomości. Prezydent Andrzej Kosztowniak chce to zadanie powierzyć prywatnemu inwestorowi wyłonionemu w przetargu. Szacuje się, że roboty mogą kosztować ok. 7 mln zł. W tegorocznym budżecie miasta są zarezerwowane pieniądze tylko na projekt wykonawczy.
Bożena Dobrzyńska