Modernizacja Wojska Polskiego. Wojewoda czeka na uzupełnienie wniosku i wyda pozwolenie na budowę
21 sierpnia 2017
Jest wreszcie zgoda na linii prezydent Radomia – Prawo i Sprawiedliwość w sprawie modernizacji al. Wojska Polskiego. Wojewoda czeka teraz na uzupełnienie wniosku miasta o pozwolenie na budowę i wspiera magistrat w staraniach o pieniądze u ministra finansów.
- Wojewoda zwrócił się 3 sierpnia do ministra finansów o zabezpieczenie w budżecie państwa, zgodnie z pismem pana prezydenta, środków niezbędnych na realizację tej inwestycji. W tej sytuacji będziemy procedowali zgodnie z Ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, dlatego potrzebujemy dokumentów, o które pan prezydent został poproszony już 7 sierpnia - po tym widać jak szybko działamy - uważa wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. Jak zaznacza, chodzi o opinię marszałka województwa o zasadności budowy drogi oraz o Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta Radomia, w którym są zagwarantowane pieniądze na inwestycje ze strony miasta. - Od dwóch tygodni czekamy na te dokumenty, dlatego chciałbym z tego miejsca zaapelować do pana prezydenta, który dzisiaj wrócił z urlopu, aby jak najszybciej te dokumenty do nas przesłał. One są niezbędne do tego, aby procedować - wyjaśnia wicewojewoda Standowicz. Przypomina, że prace nad budżetem państwa trwają, więc trzeba jak najszybciej te dokumenty uzupełnić.
Do wojewody wpłynął już wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). - Miasto zostało wezwane do uzupełnienia braków formalnych w tym wniosku. Mieliśmy szereg - kilkanaście - różnych uwag, bo wniosek był niekompletny, brakowało np. oryginałów. Dodatkowo dochodzą kwestie dotyczące nieruchomości, pewnych działek, które będą przejęte pod budowę drogi - wylicza wicewojewoda mazowiecki. Zapewnia, że jeśli wszystkie te braki zostaną uzupełnione, urząd przejdzie do oceny merytorycznej wniosku. - Tak, abyśmy mogli jak najszybciej wydać panu prezydentowi zgodę na realizację inwestycji - podkreśla Artur Standowicz.
Przypomnijmy: prezydent Radosław Witkowski zwrócił się do wojewody, by ten wsparł inicjatywę miasta dotyczącą przebudowy Wojska Polskiego z pieniędzy budżetu państwa. Zdzisław Sipiera zgodził się wystąpić do ministra finansów, by wpisano modernizację trasy do przyszłorocznego centralnego budżetu. Pozwoli to przekazać do Radomia 80 proc. wartości inwestycji, która ma kosztować około 12o mln zł.
Parlamentarzyści PiS deklarują, że będą w dalszym ciągu lobbować na rzecz przebudowy Wojska Polskiego.
Bożena Dobrzyńska