Budynek dawnego dworca PKS w Radomiu do przebudowy. Zobacz, jak ma wyglądać

10 sierpnia 2022

Na pewno nie jest wizytówką Radomia, a codziennie oglądają go setki podróżnych, m.in. pasażerów autokarów zatrzymujących się po drodze na stanowiskach przy ul. Prażmowskiego. Ale budynek należący do niedawna do radomskiego PKS ma szansę, by się z mienić. 

 

Projekt: Susuł & Strama Architekci: Biuro projektowe Oświęcim

 

Przypomnijmy: trzy lata temu obiekt został sprzedany, ponieważ - zdaniem ówczesnego właściciela - był drogi w utrzymaniu i ... niepotrzebny. Radomski PKS uznał, że do obsługi jego pasażerów wystarczą stanowiska z podjazdami dla autobusów. Zlikwidowano nawet kasę biletową, bo te można było kupić albo u kierowców, albo przez internet.

Teraz dawny dworzec ma być przebudowany. Projekt architektoniczny dworca przygotowała pracownia Marcina Susuła i Krzysztofa Stramy z Oświęcima. Jak podaje portal whitemad.pl, założenie architektów było proste: w zaniedbany przez lata budynek tchnąć nowe życie. Ma się to udać nie tylko poprzez częściowe przywrócenie funkcji związanych z komunikacyjnym charakterem miejsca (powstanie tu chociażby ogólnodostępna poczekalnia z toaletami, których nie ma aktualnie w pobliżu).

Za sprawą mających powstać w nim sklepów i punktów usługowych, nowy obiekt ma stać się także miejscem spotkań mieszkańców. Na trzech kondygnacjach o powierzchni niemal 4,5 tys. m kw pojawią się nie tylko sklepy, ale również restauracje, kawiarnie. Obok ma powstać również stacja paliw.

"Jak zapewniają twórcy projektu, nowy dworzec ma odpowiadać najnowszym standardom architektonicznym i technologicznym. W planach jest również metamorfoza budynku sąsiadującego z dworcem komisariatu Straży Ochrony Kolei (którego budowa nigdy nie została dokończona)" - czytamy na stronie whitemad.pl poświęconemu architekturze.

bdb

Zdjęcia w Galerii ww.whitemad.pl

 

Tags