Reklama

Budżetowy laptop gamingowy – jakie funkcjonalności powinien posiadać?

19 listopada 2023

Zakup komputera do gier to zawsze duże wyzwanie. Taki sprzęt musi mieć zdecydowanie lepsze parametry niż urządzenie przeznaczone głównie do prac biurowych albo multimedialnej rozrywki. Ci, którzy preferują częste podróże, zazwyczaj zamiast komputera stacjonarnego (PC), wybierają laptop gamingowy. Dobre przenośne komputery przeznaczone do gier można kupić już za 3000 – 4000 zł. Na co zwracać uwagę, kupując modele takiej cenie? Zobacz praktyczne porady!

 

 

Budżetowy laptop do gier – dlaczego tak?

Laptop do gier jest zdecydowanie bardziej uniwersalny niż komputer stacjonarny. Co więcej, można używać go w domu – także z większym ekranem, jeśli tylko podłączysz zewnętrzny monitor lub smart TV. W porównaniu z tradycyjnymi komputerami laptopy są bardziej praktyczne. Zajmują mniej miejsca, można zabrać je ze sobą i grać także w pociągu czy w samolocie. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Ze względu na zwartą obudowę i zamkniętą konstrukcję, takie urządzenia znacznie trudniej rozbudować niż tradycyjne komputery stacjonarne.

Laptop do gier jest zdecydowanie bardziej uniwersalny niż komputer stacjonarny. Co więcej, można używać go w domu – także z większym ekranem, jeśli tylko podłączysz zewnętrz monitor lub smart TV. W porównaniu z tradycyjnymi komputerami laptopy są bardziej praktyczne. Zajmują mniej miejsca, można zabrać je ze sobą i grać także w pociągu czy w samolocie. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Ze względu na zwartą obudowę i zamkniętą konstrukcję, takie urządzenia znacznie trudniej rozbudować niż tradycyjne komputery stacjonarne.

Budżetowy laptop gamingowy – na co zawrócić uwagę?

Jeśli przemawia do ciebie idea mobilnego komputera do gier, pozostaje kwestia wyboru konkretnego modelu. Czym się kierować szukając idealnego sprzętu? Na co zwracać uwagę poza ceną? Wszyscy gracze dobrze wiedzą, że najistotniejsze będzie to, co jest wymieniane w wymaganiach sprzętowych do gier:

  • dobry procesor;
  • dedykowana karta graficzna o dobrych parametrach;
  • wielkość pamięci operacyjnej RAM;
  • wielkość pamięci wewnętrznej do instalowania gier.

To podstawowe cechy, bez których nie ma mowy o komputerze gamingowym. To jednak nie wszystko. Gdy kupujesz laptopa, warto patrzeć także na inne elementy.

Istotna będzie przede wszystkim jakość chłodzenia. Nawet budżetowy komputer do gier powinien mieć efektywny system odprowadzania ciepła. Nagrzewająca się obudowa przeszkadza, a ze specjalnych podkładek chłodzących nie zawsze można korzystać. Dlatego przeglądając opinie i recenzje konkretnych modeli, należy zwracać uwagę na to, co użytkownicy mówią na temat nagrzewania.

Kolejnym istotnym elementem jest klawiatura. Klawisze powinny cechować się dużą wytrzymałością. W końcu będą wciskane tysiące razy – szczególnie w strzelankach, ale też w wielu innych grach, w których używa się skrótów klawiaturowych. Idealnie, jeśli przyciski będą podświetlane. Dzięki temu gra w ciemności nie będzie żadną przeszkodą. Jeśli zamierzasz grać w nocy i nie chcesz budzić członków rodziny lub współlokatorów, klawiatura w laptopie do gier powinna być także cicha!

Następna ważna sprawa to liczba wejść USB. Z pozoru wydaje się to nieistotne, jednak należy przyjrzeć się pod tym kątem obudowie. Trzy porty USB to minimum. Szczególnie jeśli chcesz korzystać z kilku urządzeń bezprzewodowych z adapterem wtykanym w tego typu łącze. W takiej sytuacji samo podłączenie słuchawek i myszy oznacza zajęcie dwóch slotów.

Koniecznie zwróć uwagę na właściwości wyświetlacza. Dla laptopów gamingowych standardem jest wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD, jednak jego jakość może być zupełnie inna w zależności od konkretnego modelu. Warto sprawdzić w specyfikacji częstotliwość odświeżania ekranu, a także jakość odwzorowania barw. Istotny jest także poziom jasności – szczególnie jeśli planujesz korzystać z urządzenia także na zewnątrz, zwłaszcza w silnym słońcu. Nie zapomnij sprawdzić czasu reakcji – im niższa wartość, tym szybciej będziesz odpowiadać na to, co dzieje się na ekranie.

Jak widzisz, nawet budżetowe laptopy do gier powinny spełniać konkretne wymagania. W końcu o tym, czy można zaliczyć konkretny sprzęt do tej kategorii, nie decyduje wyłącznie charakterystyczny design, a raczej mocna specyfikacja i funkcje ułatwiające grę. Jeśli dobrze wybierzesz laptop do grania, będziesz mógł cieszyć się wartościowym sprzętem, który da ci wiele niezapomnianych chwil w wirtualnym świecie. Wystarczy nie ulegać emocjom, tylko rozsądnie podejść do wybierania odpowiedniego urządzenia.

Zobacz najlepsze laptopy gamingowe w sklepie MediaMarkt!

Tags
Reklama