Burza w Chałubińskim

5 czerwca 2007
Bożenna Stobiecka, wieloletnia dyrektorka  „Chałubińskiego”, przegrała konkurs na stanowisko szefa placówki. Nauczyciele i rodzice protestują. IV LO z nową dyrekcją?


Miasto ogłosiło konkurs na dyrektora szkoły, ponieważ kadencja Stobieckiej kończy się. Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji urzędujący dyrektor, jeśli nadal chce kierować placówką, musi ponownie stawać do konkursu. Komisja konkursowa zdecydowała, że od września liceum pokieruje kontrkandydatka Bożenny Stobieckiej, Bożena Szulczyk. Jest polonistką w szkole podstawowej nr 10, gdzie jeszcze do niedawna pracował wiceprezydent Ryszard Fałek (przewodniczący komisji konkursowej) a obecny szef wydziału edukacji Leszek Pożyczka był tam dyrektorem. 

- Protestujemy przeciwko takiej decyzji, nie zgadzamy się  z nią - podkreśla Maria Lisica, nauczycielka z IV LO i członkini komisji konkursowej. W obronie dyrektorki wystąpili również rodzice i uczniowie.

Tymczasem Ryszard Fałek wyjaśnia: - To legalna, autonomiczna decyzja komisji konkursowej.

W skład komisji wchodzi 12 osób. Po trzy z kuratorium oraz gminy, dwie ze związków zawodowych oraz tyle samo przedstawicieli rodziców i rady pedagogicznej. Kuratorium może unieważnić wynik konkursu, ale wyłącznie z przyczyn formalnych.