Cała prawda w archiwum

16 lipca 2007
Co nam obiecywano w kampanii wyborczej? Co prezydent miasta mówił o inwestycjach? Czy polityk wprowadził nas w błąd, czy koniunkturalnie zmienił zdanie? Ponieważ trudno samemu się w tym rozeznać, „obywatelską” pomocą ma służyć Centrum Informacji Archiwalnej.


Archiwum prowadzi portal Radom i region radomski (www.województwo.radom.pl). - Dzięki naszemu zasobowi  każdy będzie mógł sprawdzić, co publiczna osoba powiedziała w danej sprawie dziś, wczoraj, rok temu i skonfrontować to z rzeczywistością – twierdzą inicjatorzy przedsięwzięcia. Uważają, że od dawna mieszkańcy regionu karmieni są różnymi zapowiedziami, obietnicami, które nie mają często realnego skutku, ale „szeroką strugą płyną z ust polityków i urzędników.” - Dotychczas ciężko było to weryfikować. Bo kto gromadzi wycinki prasowe, nagrywa wypowiedzi decydentów na magnetowidzie? - pyta pomysłodawca i administrator strony Radomir Jasiński.

Jak twierdzi Jasiński, politycy i urzędnicy doskonale o tym wiedzą. Wiedzą też, że pamięć ludzka jest zawodna. - Od mniej więcej 8 lat non stop słyszę, że jesteśmy już o krok od uruchomienia portu lotniczego. Niestety na owym "o krok" się kończy. Ten fakt zdopingował mnie do zebrania kolejnych doniesień na ten temat. Obraz jaki z tego wyszedł był porażający, a przecież podobnie jest z wieloma jakże istotnymi dla Radomia sprawami! Uznałem, że czas coś z tym zrobić – wyjaśnia.

Archiwum jest ogólnie dostępne. Każdy będzie mógł z niego skorzystać. Jak będzie działało? - Szereg osób regularnie zwraca redakcji naszego portalu uwagę na różne deklaracje polityków i urzędników. Każdy taki sygnał jest przez nas analizowany. Teraz, jeśli ma oparcie w doniesieniach medialnych, będzie odnotowany w archiwum - tłumaczy.