Cały rok dla księdza Sedlaka

21 lutego 2011
Rok księdza Włodzimierza Sedlaka, Honorowego Obywatela Radomia, będziemy obchodzić prawdopodobnie począwszy od maja br. Wniosek zaakceptowała komisja kultury, stosowną uchwałę w tej sprawie musi jeszcze podjąć Rada Miejska.

 

ks. Włodzimierz Sedlak Z inicjatywą wystąpiła dyrekcja Resursy, a pomysł wsparła radomska kuria na czele z biskupem Henrykiem Tomasikiem. Nietypowy termin rozpoczęcia Roku ks. Sedlaka wynika z tego, że wniosek do przewodniczącego rady wpłynął w pierwszych dniach stycznia, a komisja kultury zajęła się nim pod koniec tego miesiąca. Radni przejęli jednak argumentację dyr. Resursy Renaty Metzger i kanclerza kurii ks. Stefana Fundowicza, by "Rok" zainaugurować w maju podczas organizowanego przez placówkę Festiwalu Filozoficznego; jeden z dni imprezy ma zostać poświęcony ks. Sedlakowi. - Przewidzieliśmy wykłady jego dawnych uczniów i obecnych badaczy bioelektroniki z KUL - wyjaśnia dyr. Metzger.

Ponadto w ramach Roku ks. Sedlaka przewidziano uroczystą sesję Rady Miejskiej wraz z projekcją filmu o naukowcu,  przygotowanie wystawy, wydanie katalogu, w którym znajdą się teksty z majowej sesji oraz płyta z filmem. Wydawnicwto ma trafić do wszystkich radomskich szkół średnich i stanowić materiał promocyjny Radomia.

Inicjatorzy uważają też, że należy ufundować wspólnie z katedrą biooelektroniki KUL nagrodę im. ks. Sedlaka z zakresu tej dziedziny nauki i wręczać ją uroczyście w Radomiu. W konfesjonale katedry radomskiej, gdzie przez lata spowiadał ks. Sedkak ma powjawić się upamiętaniająca kapłana tabliczka informacyjna.

Jednak najważniejszym celem ustanowienia przez Radę Miejska Roku ks. Sedlaka ma być przypomnienie jego postaci. Jak piszą we wniosku do przewodniczącego rady inicjatorzy: "pełnego oddania dla a bliźnich kapłana z zarazem pioniera nauki. Nie było, a pewno nie będzie w naszym mieście naukowca tej miary." Propagując efekty jego pracy, doskonale można zaakcentować, że to właśnie w Radomiu narodziła się dzięki ks. Sedlakowi precyzyjna nauka, bioelektronika, a to z kolei współgra jak najbardziej z naszym hasłem "Radom. Siła w Precyzji".

(bdb)

Ks. Włodzimierz Sedlak urodził się 31 października 1911 w Sosnowcu. Jest twórcą polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni.

W poszukiwaniu pracy jego rodzina przeniosła się w 1919 do Suchedniowa, a następnie w 1920  do Skarżyska–Kamiennej. Po uzyskaniu matury w 1930 w gimnazjum matematyczno-przyrodniczym w Skarżyska–Kamiennej wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu, gdzie w 1935 otrzymał święcenia kapłańskie.

Jako ksiądz podjął pracę prefekta w Ćmielowie (1935-1939), a następnie w Siennie (1939-1948), gdzie podczas wojny prowadził tajne nauczanie. Po II wojnie światowej, dzięki jego staraniom, w Siennie powstały Szkoła Rzemiosł i istniejące do dzisiaj Liceum Ogólnokształcące, które od 1992 roku nosi imię swego założyciela.

W 1946 ks. Włodzimierz Sedlak podjął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie gdzie uzyskał w 1949 dyplom magistra z antropologii, a w 1950 z pedagogiki. W 1951 otrzymał na UMCS stopień doktora za rozprawę "Zmienność organizmu jako podstawa biologiczna wychowania".

W 1952 przeniósł się do Radomia, a w 1960 rozpoczął pracę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1966 uzyskał stopień doktora habilitowanego z biologii teoretycznej za rozprawę "Możliwość odtworzenia początków ewolucji organicznej na podstawie komponenta krzemowego", a następnie objął kierownictwo utworzonej, decyzją Rady Wydziału, Katedry Biologii Teoretycznej. W roku 1974 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1980 roku profesorem zwyczajnym. Zmarł w Radomiu 17 lutego 1993. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Radomiu.


Fot.: www.bioelektronika.org.pl