Centrum Onkologii na Wacynie. Otwarcie z opóźnieniem

7 lipca 2014
Nie na początku lipca, jak planowano, ale w sierpniu ma przyjąć pierwszych pacjentów Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej na Wacynie. Placówka nie ma kontraktu z NFZ.




Szpital jest prawie gotowyPrzypomnijmy: na początku maja inwestorzy zapewniali, że szpital ruszy na przełomie czerwca i lipca. Teraz okazuje się, że jest kolejny termin oddania szpitala do użytku. Jak dowiedzieliśmy się od inwestora - spółki Okimo Invest, placówka będzie świadczyć usługi, ale po "pokonaniu szeregu obiektywnych przyczyn".
 
- Wyjątkowa specyfika procesu odbioru i pozwoleń, zakończenie prac drogowych, trudności instalacyjne, wyposażenie wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego  - wylicza przyczyny opoóźnienia dyrektor Iwona Szulim z Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej. - Przewidywalna całkowita kompleksowa gotowość szpitala to pierwsza dekada sierpnia - dodaje.
 
Właściciele lecznicy podkreślali wielokrotnie, że nie będą pobierać od pacjentów żadnych opłat, mimo tego, że na kontrakt z NFZ Centrum Onkologii przyjdzie jeszcze poczekać. - Zwrócenie się do Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie kontraktu może nastąpić w dniu, właśnie całkowitej gotowości do udzielenia świadczeń medycznych - podkreśla dyrektor Szulim.
 
2W szpitalu będą 42 łóżka oraz sześć na oddziale intensywnej opieki medycznej. Będą też działały pracownie: gastrokolonoskopii, medycyny nuklearnej, tomografii komputerowej, mało inwazyjnej diagnostyki guzów piersi, pozaustrojowego kruszenia kamieni i dwie pracownie USG. W centrum będą wykonywane zabiegi głównie z dziedziny onkologii ginekologicznej i urologicznej. Na parterze znajdą się izba przyjęć, centrum konsultacyjne, diagnostyka obrazowa. Na drugim pietrze - sale chorych.

Bezpłatne badania i leczenie będą mieli pacjenci onkologiczni z już zdiagnozowanymi nowotworami. Placówka będzie też oferować płatne świadczenia diagnostyczne i profilaktyczne, m.in. badania genetyczne, PET,  które nie są refundowane przez NFZ.

W czerwcu rozpoczął się też drugi etap inwestycji - budowa ośrodka radioterapii, chemioterapii oraz 40-łóżkowego oddziału onkologicznego i pracowni rezonansu magnetycznego. Bedzie miał on swa siedzibę w pałacyku, do którego zostanie dobudowany trzykondygnacyjny obiekt.

W COZR na Wacynie docelowo ma pracować około 600 osób. Koszt budowy obu etapów to ok. 100 mln zł (pierwszy etap – około 32 mln). – To pieniądze inwestorów, częściowo z kredytów bankowych – wyjaśnia inwestor Ireneusz Okrutny.
 
(raa, bdb)