Centrum Rehabilitacji RSS gotowe na przyjęcie pacjentów. Zostaną tu przeniesieni z Giserskiej
Oddział rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w nowym miejscu i obiekcie przy ul. Narutowicza. Pracownicy i pacjenci przeniosą się do niego ze starego budynku przy ul. Giserskiej w najbliższy poniedziałek. Działalność po ponad dwuletniej przerwie wznawia zakład rehabilitacji dziennej.
Dziś oficjalnie oddano do użytku ośrodek przy ul. Narutowicza. Prezydent Radosław Witkowski uważa, że to moment historyczny. - Tu radomianie otrzymają kompleksową pomoc w rehabilitacji - przypomina. Dodaje, że to "nowy świat i nowe możliwości". - Zwłaszcza jeśli porównamy je z tym, co było na Giserskiej - mówi prezydent.
Przebudowa budynku, gdzie przez lata mieścił się oddział ginekologiczno-położniczy szpitala, rozpoczęła się w 2018 r. Do użytku został oddany w 2020 r., ale do niedawna pełnił funkcję tymczasowego szpitala covidowego. Na realizację inwestycji poszło 46 mln zł, a na wyposażenie kolejnych 5 mln.
Działają poradnie
W nowym Centrum Rehabilitacji RSS działają już poradnie: na parterze - chirurgiczna i ortopedyczna, chirurgii naczyń, są pracownie RTG i USG, na pierwszym piętrze zakład rehabilitacji dziennej. - Ten zakład nie funkcjonował dotychczas, bo nie mieliśmy na niego miejsca, cieszymy się, że możemy do niego wrócić - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik podkreślając, że nie wszyscy pacjenci wymagają położenia w szpitalu. - Na piętrze drugim i trzecim znajduje się oddział rehabilitacji. To 54 łóżka - wymienia wiceprezydent.
Dyrektor RSS Marek Pacyna, że zakład rehabilitacji dziennej na czas pandemii został zawieszony, szpital nie wykonywał wówczas kontraktu z NFZ. - Teraz wystąpiliśmy do NFZ i 3 października go uruchamiamy - wyjaśnia dyrektor. Zaznacza również, że dzięki oddaniu nowego obiektu zmniejszą się koszty utrzymania, które ze względu na oddalenie oddziału na Giserskiej były wyższe. - Będziemy się starać ten oddział kadrowo, zarówno jeśli chodzi o lekarzy, jak i rehabilitantów. Myślę, że teraz widząc jakie mamy warunki do pracy i socjalne, przychylniej na nas spojrzą - ocenia Marek Pacyna.
Rehabilitacja kompleksowa
- Pacjenci będą mogli skorzystać z dwóch rodzajów usług: w zakładzie rehabilitacji, dotyczących zarówno pracowni fizjoterapii, jak i ośrodka rehabilitacji dziennej - wymienia Małgorzata Mijas Mijas, kierownik zakładu rehabilitacji. Zapewnia, że wszystko będzie się odbywać pod okiem wysoko wykwalifikowanego personelu - fizjoterapeutów i masażystów na nowoczesnym o światowym poziomie sprzęcie.
Rehabilitacja będzie kompleksowa. - Czyli będzie dotyczyła kinezyterapii, czyli leczenia ruchem, terapii manualnej, masaży, hydroterapii, krioterapii, laseroterapii, magnetoterapii, elektroterapii - wymienia Małgorzata Mijas i dodaje, że to tylko część zabiegów oferowanych przez specjalistów.
bdb