Centrum Rehabilitacji w szpitalu gotowe, ale pacjentów na razie nie może przyjąć

29 grudnia 2020

Nowe Centrum Rehabilitacji w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym gotowe. Ale z przeprowadzką oddziału z Giserskiej na Narutowicza trzeba poczekać, bo obiekt jest zarezerwowany na tymczasowy szpital covidowy. Budowa kosztowała 45,5 mln zł.

 

 

Dzisiaj w otwarciu centrum, które mieści się w zmodernizowanej dawnej siedzibie oddziału ginekologiczno-położniczego, uczestniczyli przedstawiciele szpitala i władz miejskich.  - Mamy pozwolenie na użytkowanie budynku, ale wprowadzić się nie możemy, bo budynek zarezerwowany jest na szpital tymczasowy. Będziemy mogli go wyposażyć w sprzęt i aparaturę, kiedy wojewoda zwolni nas z obowiązku udostępnienia obiektu na szpital tymczasowy - wyjaśnia dyrektor RSS Marek Pacyna. Gotowe są sale z łóżkami (docelowo ma ich być 54), do fizjoterapii, gimnastyczne - wymienia. Dyrektor podkreśla, że po przeprowadzce zmniejszą się koszty funkcjonowania rehabilitacji, bo utrzymanie na Giserskiej jest drogie.

- Na dole budynku znajdą się poradnie narządów ruchu i zakład radiologii. Pacjent będzie diagnozowany i rehabilitowany w jednym budynku, a to bardzo ważne, jeśli chodzi o organizację pracy.  - mówi Małgorzata Mijas, kierownik zakładu rehabilitacji dziennej.

Jedno z najnowocześniejszych

Prezydent Radosław Witkowski zauważa, że centrum jest jednym z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i Europie. - Dobrze zainwestowaliśmy tu pieniądze. Powtarzam zawsze, że interesują mnie przede wszystkim takie inwestycje, które realnie poprawią dostęp mieszkańców do usług ochrony zdrowia, realnie poprawiają jakość leczenia, pracę medyków, bezpieczeństwo mieszkańców Radomia i okolic. Ta inwestycja spełnia wszystkie te wymagania - ocenia prezydent.

Witkowski dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania obiektu: dyrekcji RSS, wiceprezydentowi Jerzemu Zawodnikowi, który "codziennie doglądał inwestycji", pracownikom urzędu miejskiego, wykonawcy (prace szły zgodnie z harmonogramem). - Wielkie podziękowania dla radnych tej kadencji. Kiedy przewodniczącym rady był pan Dariusz Wójcik, wspólnie podjęliśmy decyzję o zabezpieczeniu pierwszych pieniędzy - przypomniał prezydent. 

- Jesteśmy w pięknym budynku i cieszymy się że powstał kolejny obiekt ochrony zdrowia. Pacjenci będą się tu leczyć w europejskich warunkach. W budżecie miasta mamy 4,5 mln zł na wyposażenie. Zrobimy je, jak tylko to będzie możliwe, w najbliższym czasie - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Wyprowadzka z Giserskiej

Teraz z ul. Gisreskiej w całości wyprowadzi się zakład rehabilitacji. Przy Narutowicza znajdą się poradnie specjalistyczne, m.in ortopedyczna, neurologiczna, chirurgiczna. Pacjent, który jest rehabilitowany będzie mógł być konsultowany z lekarzami innych specjalności. Centrum będzie wyposażone m.in. w aparat RTG i tomograf komputerowy.

Sam budynek jest połączony przejściem podziemnym z głównym gmachem szpitala. Do dyspozycji zmotoryzowanych przygotowano dodatkowo 80 miejsc parkingowych. Pod obiekt można wjeżdżać z trzech stron.

Pomieszczenia obecnego zakładu rehabilitacji, który mieści się w głównym budynku szpitala mają zostać wykorzystane pod potrzeby oddziału wewnętrznego.

Budynek przy ul. Giserskiej po adaptacji ma być przeznaczony na hospicjum. W budżecie Radomia na 2021 rok zagwarantowane są pieniądze na opracowanie programu funkcjonalno- użytkowego tej placówki.

bdb

Fot. Anna Wróblewska/UM Radom

 

 

.

 

.

 

 

Tags