Reklama

Chętni do orkiestry

29 marca 2007
Pięć osób ubiega się o stanowisko dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Wśród nich tylko jeden kandydat z Radomia - założyciel zespołu Stanisław Bawor. Kto pokieruje orkiestrą?

Poza nim, szefem orkiestry chcą zostać Adrian Chanke z Warszawy, Jerzy Kosek z Częstochowy, Zbigniew Pilch z Krakowa i Maciej Żółtkowski, który jako miejsce zamieszkania podaje Nikozję na Cyprze i Warszawę.

Zainteresowani kierowaniem nową orkiestrą kandydaci mogli składać dokumenty w konkursie ogłoszonym przez prezydenta miasta do końca lutego. Jednak koperty zostały otwarte dopiero teraz. - Trzeba było skompletować kompetentny skład komisji. To nietypowy konkurs, w jury muszą zasiadać osoby dobrze orientujące się w problematyce muzycznej i zasadach zarządzenia orkiestrą - mówi Bożena Porczyńska z Urzędu Miasta. - Ostateczny skład komisji będzie znany w przyszłym tygodniu.

Dyrygent orkiestry - według wymagań konkursu - powinien mieć wyższe wykształcenie muzyczne (być muzykiem wiolistą, instrumentalistą ze specjalnością: skrzypce, wiolonczela, kontrabas), legitymować się co najmniej 3-letnim stażem pracy lub udokumentowanym dorobkiem artystycznym, posiadać doświadczenie w pracy z orkiestrą (preferowane stanowiska: pierwszy skrzypek, koncertmistrz). Jednak poza umiejętnościami typowo "muzycznymi" musi także znać przepisy prawa dotyczące funkcjonowania orkiestry, zasady zarządzania i organizacji pracy w instytucjach muzycznych, a nawet mechanizmy pozyskiwania funduszy zewnęrznych.

Nie ustalono jeszcze terminu rozmów kwalifikacyjnych, które ostatecznie zdecydują o wyborze dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
Reklama