„Chimera…” Jacka Malczewskiego o wymiarach 3×5 m na muralu. Namaluje ją artysta z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego

2 września 2021

Pierwszy mural przedstawiający obraz Jacka Malczewskiego „Zatruta studnia z chimerą” powstanie na ścianie budynku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Jego autorem będzie prof. Łukasz Rudecki z tej uczelni.

 

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Malowidło na murze w przestrzeni miejskiej to jeden z pomysłów Budżetu Obywatelskiego 2021 Radomia, zgłoszonym w kategorii projektów instytucjonalnych do 50 tys. zł. Realizację przedsięwzięcia pn. „Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL – nowy szlak murali” pilotuje Łaźnia, ale uniwersytet jest w nią mocno zaangażowany.

Prof. Rudecki zapowiadał, że pierwsze pociągnięcia pędzlem wykona być może dzisiaj. - Ale tak się nie stało, prawdopodobnie chodzi o zmienną pogodę. Farby nie lubią deszczu - mówi nam prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik UTH. Nie ukrywa, że jego samego, jak i społeczność akademicką cieszy, to że właśnie artysta związany z uczelnią radomską namaluje mural. - To ma oczywiście symboliczne znaczenie, gdy pamiętamy jakie związki z miastem ma Jacek Malczewski; zamykamy się w kręgu radomskim. A jednocześnie - otwierając się na cały świat, bo Malczewski jest artystą rozpoznawalnym wszędzie: w Polsce, ale także za granicą. I naszym marzeniem jest, by stał się taką naszą ikoną, emblematem miasta, jak np. w przypadku czeskiej Pragi jest Alfons Mucha - podkreśla prof. Trześniowski. Jego zdaniem za mało jest w tkance miejskiej Malczewskiego. - I będziemy postulować, aby było go jak najwięcej - zapewnia.

Mural ma mieć wymiary 6x5 m. Zostanie namalowany na ścianie budynku wydziału sztuki UTH od strony ul. Zegara Słonecznego (vis a vis banku), a więc będzie widoczny zarówno dla kierowców, jak i przechodniów podążających np. na zakupy do pobliskiej Galerii Słonecznej. 

bdb

Tags