Chyba samochodówka, a może elektronik?

Podczas dorocznej imprezy prezentują się niemal wszystkie radomskie placówki ponadgimnazjalne. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można dowiedzieć się wszystkiego o szkole – czego i na jakich kierunkach uczy, jakie uprawnienia daje. Szczególne pole do popisu mają „zawodówki”, technika, i licea profilowane, bo te oprócz przekazywania „suchych” wiadomości, organizują pokazy – fryzjerstwa, mody, gotowania.
Zainteresowanie gimnazjalistów spore. Większość jeszcze nie zdecydowana, ale raczej nie myślą o ogólniakach. Dlaczego?- zapytaliśmy uczniów gimnazjów nr 10 i 11 w Radomiu oraz ich koleżanki i kolegów z Wierzbicy i Rogolina. - Chodzi przede wszystkim o zawód. Więc chyba samochodówka, a poza tym tata ma warsztat. - Może się zdarzyć tak, że nie pójdę na studia. Mogę szybko zarabiać, a nie wiem jak się moje losy potoczą. - Interesuję się komputerami, dlatego wybiorę szkołę o profilu informatycznym. Może elektronik, może Zespół Szkół Technicznych – opowiadają chłopcy. I tylko jeden z nich deklaruje. - Mam trochę wyższe ambicje. Jednak ogólniak. Albo „Słowacki” albo „Kopernik”, ale też klasa informatyczna.
Dziewczęta też są konkretne: - „Gastronomik”, bo lubię gotować. - Koleżanka opowiadała mi o hotelarskiej. Mają wysoki poziom i trzeba się dużo uczyć, ale można tez wyjechać na zagraniczną wymianę – podkreślają.
W tym roku na absolwentów gimnazjów czeka w radomskich placówkach 5 tys.858 miejsc. - Wybór jest więc ogromny, bo gimnazja kończy w mieście 2762 uczniów. Jednak około 1800 przychodzi do nas ze szkół podradomskich – wyjaśnia wicedyrektor Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Sławomir Adamiec. Przyznaje, że szkoły muszą konkurować ze sobą i rywalizować o ucznia. - Wiele z nich otworzyło nowe kierunki, np. odzieżówka fototechnikę, fotografię i rękodzielnictwo wyrobów włókienniczych, a spożywcza będzie kształcić techników obsługi turystycznej – informuje.
Uczniowie już teraz – właśnie na stoiskach targowych - mogą sprawdzić od ilu punktów poszczególne szkoły będą przyjmować absolwentów gimnazjów. Elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych rozpocznie się 6 maja.
(kat)