Cierpienie związane z nadzieją

10 czerwca 2008
Około tysiącu osobom udało się pomóc w ciągu 20 lat Polskiemu Towarzystwu Stwardnienia Rozsianego w Radomiu. Oddział obchodzi okrągłą rocznicę istnienia; świętowano ją w Resursie. Pomagają chorym od 20 lat


Stwardnienie rozsiane  to choroba przewlekła, zapalna w której dochodzi do uszkodzenia tkanki nerwowej. W wyniku uszkodzeń dochodzi do nieprawidłowego przekazywania impulsów w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Objawami są m.in. zmiany czucia w kończynach lub twarzy, niedowidzenie, ogólne osłabienie.

- Z tej choroby nie można sie wyleczyć, atakuje z niewiadomych przyczyn, a lekarstwa na nią nie ma. Przeważnie chorują osoby młodsze w wieku 20 – 40 lat. Im wcześniej SM kogoś dotknie, tym szybciej choroba postępuje – tlumaczy prezes radomskiego stowarzyszenia Eleonora Rosłańska. - Nasza działalność sprowadza się przede wszystkim do organizowaniu rehabilitacji w domu osobom chorym, leżącym, niemającym szans skorzystać z np. sanatoriów. Rocznie możemy pomóc w ten sposób ok. 80 osobom.

Osoby doświadczone chorobą MS usłyszały podczas spotkania w Resursie słowa otuchy od prezydenta. – Cierpienie wiąże się z nadzieją. Trzeba walczyć ze swoimi ograniczeniami, dla siebie i dla innych. Dziękuje osobom, które podjęły walkę z chorobą – mówił do zebranych na sali Andrzej Kosztowniak. - Stowarzyszeniu dziękuje za pracę i życzę kolejnych 20 lat.
 
Nieco inny charakter miały życzenia przewodniczącego Okręgowej Izby Lekarskiej  w Radomiu Mieczysława Szatanka. – Ja życzę aby stowarzyszenie nie musiało obchodzić kolejnych rocznic. Marzy mi się, że postęp w medycynie pozwoli kiedyś, aby takie instytucje jak PTSR pełniły rolę miejsca, w którym będą się spotykać osoby w przeszłości cierpiące na SM. Mam nadzieje, że kiedyś medycyna poradzi sobie z tą chorobą. Na razie jest to nierealne, więc życzę, aby grono osób pomagającym chorym stale się zwiększało.
 
Podczas uroczystości odznaczono osoby zaangażowane w działania na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane i ich bliskich. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała Eleonora Rosmańska, od piętnastu lat pełniąca obowiązki szefa oddziału PTSR w Radomiu oraz neurolog dr Teresa Dzikowiecka, szczególnie oddana sprawom chorujących na SM pacjentów. Ponadto Prezydent Radomia odznaczył członków PTSR, którzy przez lata funkcjonowania placówki działali na rzecz chorych z regionu. Przedstawiciele PTSR wręczyli nagrody grupie osób szczególnie zaangażowanych we wspieranie lokalnej społeczności pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane.