Czy można zmusić pracownika do noszenia ubrania firmowego?

5 lutego 2021

Stacje benzynowe, sklepy, a nawet salony kosmetyczne to tylko niektóre z miejsc, gdzie pracownicy ubrani są w służbowe uniformy. Można to traktować jako przywilej: nasze ubrania prywatne nie niszczą się, nie musimy zastanawiać się, jaki ubiór będzie odpowiedni do pracy, z drugiej jednak strony czasem strój służbowy nam się po prostu nie podoba. Czy pracodawca może nas zmusić do jego noszenia?

 

 

Strój firmowy

Bardzo często praca wymaga określonego standardu, który określa pracodawca. Do jego decyzji należy, czy strój firmowy ma być obowiązujący i w jakim miejscu i sytuacjach należy go nosić. Informacje o tym, jakie są zasady jego noszenia, czy jest to obowiązkowe, a także charakterystyka stroju muszą znaleźć się w regulaminie pracy, obowiązującym w konkretnej firmie. Zaopatrzenie w strój, co do zasady, może odbywać się na dwa sposoby. Pracodawca może sam zakupić ubranie dla pracownika lub pracownik kupuje je i nadaje mu obowiązującą formę (nazwa, logo). W tej sytuacji pracodawca deklaruje się jednocześnie, że zwróci poniesione koszty, do wysokości limitu rocznego.

Odzież służbowa a kodeks pracy

Przepisy prawa pracy nie regulują wyraźnie kwestii odzieży firmowej. Tak, jak są zupełnie jasne, jeśli chodzi o odzież ochronną czy roboczą, którą pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi nieodpłatnie, rzecz jasna na określonych stanowiskach, w przypadku dress codu mamy do czynienia z luką prawną. Nie oznacza to, że nie regulują tej kwestii odrębne przepisy wewnątrzzakładowe. Jeśli w firmie istnieje regulamin organizacyjny, w którym opisano, kiedy i jaki strój jest wymagany po zapoznaniu się z nim, musimy mieć świadomość ciążącego na nas obowiązku. Argumenty, że strój nam się nie podoba, nie odpowiada nam jego kolor, czy materiał wykonania nie wchodzą w grę. Po prostu podjęcie pracy oznacza akceptację regulaminu.

Co nam grozi, jeśli nie chcemy nosić stroju firmowego

Zanim odpowiesz pracodawcy, znalezionemu na Pracuj.pl, zastanów się dobrze, czy odpowiada ci strój firmowy. Na pracownika, który nie przestrzega obowiązującego dress codu, można bowiem nałożyć określone sankcje. Kara może przyjąć formę obniżenia premii uznaniowej. Równie dobrze, jednak jeśli pracodawca uzna, że pracownik zakłóca ustaloną organizację pracy, może udzielić mu kary upomnienia, a nawet nagany. Szczęśliwie dla pracownika, nie grozi mu w tym przypadku zwolnienie dyscyplinarne, chyba że pracodawca udowodni, że doszło do naruszenia jego interesów.

Tags