• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kiedy szpital miejski wróci do leczenia „niecovidowych” pacjentów? Jest wniosek do wojewody

5 maja 2021

Miasto chce, by Radomski Szpital Specjalistyczny wrócił niebawem do normalnego trybu pracy, czyli w większym niż w tej chwili stopniu, leczył pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19. Dzisiaj ratusz wystąpił w tej sprawie o zgodę do wojewody mazowieckiego.

 
 

Szpital ma leczyć nie tylko zarażonych koronawirusem

 
 
- Mamy coraz mniej zakażeń koronawirusem, dlatego czas przywracać normalną, pełnoprofilową pracę w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.  Chcemy, by od 17 maja do swojej podstawowej pracy wróciły oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, neurologiczny, urologiczny, chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej oraz ortopedyczno-urazowy - poinformował prezydent Radosław Witkowski.
 
Przypomnijmy: w tej chwili w RSS są 223 łóżka dla pacjentów covidowych, w tym 100 w szpitalu tymczasowym; 80 w budynku przy ul. Narutowicza, gdzie leczone są osoby w lżejszym stanie, oraz 20 na Oddziale Intensywnej Terapii w głównym gmachu placówki. Ten drugi, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną (w tym sztuczną nerkę do dializ) został zgłoszony do odbioru przez NFZ dopiero w ostatni piątek, a po akceptacji Funduszu, może przyjmować chorych w ciężkich stanach od dzisiaj. Otwarcie OIOM-u opóźniło się o co najmniej 10 dni w stosunku do wcześniejszych planów, bo Totalizator Sportowy, który na zlecenie rządu przygotowywał oddział, musiał gruntownie przebudować pomieszczenia.
 
Ile łóżek dla zarażonych koronawirusem?
 
Po pozytywnej decyzji wojewody - zaznacza prezydent Witkowski - dla pacjentów chorych na OVID-19 pozostałoby 126 łóżek: 100 w szpitalu tymczasowym, w tym 20 na OIOM oraz 26 na oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Dodatkowo, na czterech innych oddziałach, zostałoby wydzielonych po pięć miejsc dla osób z podejrzeniem COVID-19.
 
Dzisiaj rano w RSS było 118 pacjentów covidowych, w tym w szpitalu tymczasowym 38 i 5 na nowym OIOM-ie, zaś na "starym" oddziale intensywnej terapii - 15.
 
W Radomiu pacjenci zarażeni koronawirusem są leczeni także w szpitalu na Józefowie. Placówka przygotowała dla nich 96 miejsc.
 
bdb
Tags