Dawna garbarnia Karscha przy Dębowej to świetny przykład rewitalizacji. Przed budynkiem stanął kolejny symbol przemysłowego Radomia (ZDJĘCIA)

14 sierpnia 2024

Zabytkowa garbarnia Teodora Karscha przy ul. Dębowej zyskała bardzo ciekawy wygląd i zarazem nowe życie. Wszystko za sprawą rewitalizacji, którą przeprowadziła gdańska firma AMGS Grop i zaadaptowała na potrzeby siedziby swojego oddziału. Prace budowlane są dziełem radomskiej firmy Łucz-Bud, która zadbała o szereg detali. Na zewnątrz, nieprzypadkowo, stanął odlew lampy produkowanej przez POLAM. 

 

Tak zrewitalizowano zabytkowa garbarnię (fot. Łucz-Bud Radom)

 

Przed wejściem do obiektu odsłonięto tablicę upamiętniającą Teodora Karscha. "W tym budynku w 1891 roku radomski przemysłowiec Teodor Karsch uruchomił nowoczesną garbarnię działającą do końca lat 20-tych XX wieku” – głosi napis. Garbarnia pod koniec XIX wieku była czwartą pod względem wielkości w mieście. Fabryka dawała pracę około 350 robotnikom i ponad 80 proc. swoich wyrobów eksportowała na wewnętrzny rynek rosyjski, gdzie Karsch posiadał swoje składy w Kijowie, Moskwie i Charkowie.

Tu był POLAM

W pobliżu garbarni przemysłowiec wybudował również cegielnię oraz hutę szkła „Lustrzana”. W latach 1881 – 1882 z jego inicjatywy wybudowano przy Placu Cerkiewnym, a dziś Placu Konstytucji 3 Maja najbardziej reprezentacyjny obiekt w Radomiu Pałac Karschów.

PO II wojnie światowej przy ul. Dębowej 4 mieścił się Zakład Sprzętu Oświetleniowego POLAM - Radom. Przed budynkiem swoje miejsce znalazł zatem kolejny, 30. już, "Symbol Radomia" - odlew lampy biurkowej POLAM. Fundatorem jest Maciej Stępnikowski.

Dodali cegiełkę

"Zawsze wielką satysfakcję przynosi nam zaangażowanie w projekt, który łączy bogatą przeszłość naszego miasta Radomia z przyszłością, pełną szans i perspektyw na jego rozwój... Tym bardziej jest nam więc miło, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do rewitalizacji XIX-wiecznego budynku garbarni, którą wybudował Teodor Karsch. Inwestorowi, firmie AMGS Group bardzo zależało na tym, żeby w odświeżonym budynku zostało jak najwięcej jego pierwotnych elementów' - czytamy na profilu Łucz-Budu na Facebooku, skąd pochodzą też dołączone.
 
bdb

 

 

Tags