Dawny Modar przy ulicy Grzecznarowskiego w przebudowie. Ma tu powstać hotel apartamentowy i dwa bloki mieszkalne
Przy obiekcie stoją rusztowania, widać że w dawnej siedzibie Modaru przy ul. Grzecznarowskiego trwają jakieś prace. Jak udało nam się ustalić, są to na razie roboty, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Inwestor planuje zamienić istniejącą tu niegdyś szwalnię na hotel apartamentowy.
- Wydział architektury urzędu miejskiego wydał decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku produkcyjnego na hotel apartamentowy wraz z przebudową. Dodatkowo w zakresie inwestycji znajdą się dwa bloki mieszkaniowe wielorodzinne, drogi wewnętrzne oraz miejsca postojowe - informuje Janusz Kalinowski z biura prasowego magistratu. Jak dodaje, inwestor zgłosił także remont wraz z dociepleniem istniejącego budynku. - Do urzędu nie wpłynął jeszcze wniosek o pozwolenie na budowę - wyjaśnia Kalinowski.
Modar, czyli co?
Czterokondygnacyjny gmach w obowiązującym wówczas stylu socrealistycznym powstał na początku lat 50.; wybudowały go Zakłady Metalowe im. Gen. Waltera (dziś Fabryka Broni). Obiekt miał służyć konstruktorom produkowanej w Walterze broni i pracownikom tzw. przedstawicielstwa wojskowego. Ostatecznie z tych planów zrezygnowano. Kiedy w 1957 r. Radomskie Zakłady Przemysłu Terenowego – Zakład Konfekcyjny nr 10, Zakłady Metalowe przekazały nowej firmie nieruchomość przy dawnej ul. Szkolnej. W połowie 1958 r. przy ul. Szkolnej rozpoczęto produkcję wyrobów dziewiarskich i ubiorów z dzianin, a w późniejszym czasie także konfekcji lekkiej i średniej. Na początku 1971 r. z połączenia Radomskich Zakładów Przemysłu Terenowego z podobnymi zakładami w Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach powstała nowa firma o nazwie Zakłady Odzieżowe Przemysłu Terenowego „Modar”. W połowie lat 70. Modar zatrudniał 1200 osób. Szył m.in. bardzo poszukiwane wówczas i trudno dostępne w sklepach dżinsy.
1 sierpnia 1990, w nowej sytuacji gospodarczej, Radomskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Modar” zawiązały spółkę joint venture Bohner-Modar Clothing Company z hamburską firmą Bohner, która ma w nich 75 proc. udziałów.
bdb