Dla kogo literacka nagroda Radomia?

20 listopada 2013
To impreza dla tych, co lubią czytać i interesują ich regionalne wątki w literaturze. Właśnie takim pozycjom i ich tworcom poświęcone są 4. Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych. Jednym z ich najważniejszych punktów jest wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Radomia.




 

Na targach będzie można oczywiście kupić książkiOtwarcie dwudniowych targów, na których zaprezentuje się kilkanaście wydawnictw (będą też stoiska autorskie) nastąpi w holu sali koncerowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej jutro (21 bm.) o godz.10.15.

 

Pierwsze z zaplanowanych spotkań - z Dariuszem Trześniowskim, jednym z redaktorów monografii „Leśmian nowoczesny i ponowoczesny” wydanej w serii „Radomskie Monografie Filologiczne” odbędzie się już godz. 11.30. Kolejne (godz. 14) przewidziano z Igorem Murawowem, redaktorem czasopisma „Zdrowie i Społeczeństwo”, periodyku, który przedstawia różne metody ochrony zdrowia i propaguje profilaktykę poprzez edukację. Prof. Murawow jest specjalistą w dziedzinie fizjologii i wychowania zdrowotnego, ekspertem Światowej Organizacji Zdrowia, prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Waleologicznego, autorem ponad 400 publikacji naukowych.

Bardzo interesujaco zapowiada się spotkanie (godz. 15) z Maciejem Trzecieckim, jednym z redaktorów serii „Radom. Korzenie miasta” i kierownikiem badań archeologicznych prowadzonych w ostatnich latach na radomskiej Piotrówce.

Na zakończenie pierwszego dnia (godz.16) - spotkanie z Grażyną Tomczyk, autorką książek: „Ach, my! Pięknie szaleni”, „Dziwny jest ten świat”, „Wiersze niepojęte”, „Wiersze osobliwe pięknego szaleństwa.Grażyna Tomczyk ma w swoim dorobku zbiór wierszy i krótkich utworów prozą „Świat tu i tam” wydanych przez Fundację Kultury Jana Kochanowskiego oraz cztery tomiki wydane przez Wydawnictwo Miniatura.

Wręczenie nagrody literackiej odbędzie się o godz. 13; nominowanych zostało do niej aż 44 książek - 23 z nich to pozycje popolarno-naukowe, 21 - literackie. Pełną listę zobacz tutaj

 

W programie piątkowym:

godz. 11 - spotkanie z Andrzejem Zygmuntem Rola-Stężyckim, historykiem, genealogiem i regionalistą, a także prezesem Instytutu Genealogii w Różannie - stowarzyszenia, które prowadzi prace badawcze z zakresu genealogii i nauk pomocniczych historii. Napisał wiele książek popularyzujących historię regionu.


godz. 12  - spotkanie z Iloną Pulnar-Ferdjani i Pauliną Szymalak - redaktorkami albumu „Jacek Malczewski znany i nieznany. Jubileusz 90-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego”.

godz. 13 - spotkanie z autorkami książki „Ich ślady. Kobiety w historii Radomia” pod red. Agaty Morgan i Anny Skubisz-Szymanowskiej. Książka o historii Radomia i kobietach, które wpłynęły na historię miasta. Historia miasta opowiedziana w inny sposób, widziana oczyma kobiet. Pierwsze wydanie ukazało się w 2011 roku. Wydanie drugie, poprawione, otrzymało nową okładkę.

- godz. 14 - spotkanie z zespołem redakcyjnym „Miesięcznika Prowincjonalnego” z okazji jubileuszu 15-
16.00-16.45

- godz. 16 - spotkanie z Wojciechem Pestką,autorem książki „Powiedzcie swoim”.Powieść poświęcona jest radomskiemu protestowi robotniczemu 1976 roku na tle Polski lat 70. Autor wykorzystał autentyczne notatki służbowe  pracowników organów bezpieczeństwa. Głównym bohaterem powieści uczynił byłego funkcjonariusza SB.

- godz. 18 - filia nr 6 MBP, ul. Kusocińskiego 13, otwarcie wystawy prac Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego „okrągłe litery Koła” - rysunki z lat 2011-2013.

 

(kat)

 

Fot.: MBP Radom