Dla kogo Nagroda Kulturalna Radomia?

13 czerwca 2012
Kapituła Radomskiej Nagrody Kulturalnej już wie, ale my poznamy laureata tego konkursu tradycyjnie podczas Dni Radomia, czyli w najbliższy poniedziałek (25 bm.) podczas uroczystej gali.

 

Wśród nominowanych jest Janusz ŁagodzińskiKapituła nominowała pięć osób, które jej zdaniem szczególnie wyróżniły się swoją działalnością w ubiegłym roku. Są to:

Patryk Dobosz
- młody, niezwykle utalentowany perkusista, członek odnoszącego sukcesy w kraju i za granicą jazzowego zespołu High Definition. Radomianin, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych. W 2011 r. jego zespół triumfował na konkursie Jazz Hoeilaart w Belgii, najbardziej prestiżowym konkursie jazzowym w Europie, laureat wielu festiwali m.in. na  indywidualność jazzową wrocławskiego „Jazz nad Odrą”, ngrody indywidualnej Leszka Możdżera podczas „Jazz Juniors” w Krakowie.

Grzegorz Bartos
– pisarz, dramaturg, scenarzysta. Mieszka i tworzy w Radomiu. Jeden z niewielu radomskich twórców funkcjonujących w obiegu ogólnopolskim. W ubiegłym roku Teatr Polskiego Radia zrealizował słuchowisko na podstawie jego sztuki „Nadzy i martwi”, a w obsadzie znaleźli się czolowi polscy aktorzy. W kwietniu 2011 r. ukazała się kolejna powieść Bartosa „Rozdział zamknięty”, która zakwalifikowana została do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Jednocześnie w pracowni na ul. Rwańskiej 7 pisarz przygotowywał nową książkę „Opowieści o dwóch meczach i morderstwie”, której akcja rozgrywa się w Radomiu i jest bezpośrednio inspirowana zdarzeniami z historii miasta, autentycznymi plenerami, a także twórczością dwóch radomskich pisarzy Jehoszui Perle i Bernarda Gotfryda. W minionym roku Bartos uczestniczył również w różnorodnych projektach twórczych: współtworzył scenariusz do filmu o polskich alpinistach, organizował spotkania literackie w Kawiarni Artystycznej „Czytelnia Kawy”, był jurorem w regionalnych konkursach literackich.

Izabella Mosańska
– społecznik, animatorka kultury, założycielka amatorskich teatrów skupiających dzieci, młodzież i dorosłych. W 2011 r. kierowany przez nią Teatr „Proscenium” przedstawił radomskiej publiczności dwa niezwykle udane spektakle: koncert poezji i pieśni „Niech zstąpi Duch Twój” i „Pewnego razu w Lailonii” na podstawie utworów Leszka Kołakowskiego, zaś młodzież z Europejskiego Gimnazjum Językowego im. Unii Europejskiej pod jej opieką wystawiła dwa przedstawienia: „Nocą w pewnej bibliotece” oraz „Musimy siać”. W 2011 r. I. Mosańska obchodziła jubileusz 25-lecia działalności kulturalnej. I. Mosańska udziela się też w Uniwersytecie Trzeciego Wieku (prowadzi tam wykłady, warsztaty poetyckie), brała także udział w powstawaniu ważnych monografii jubileuszowych: PCK, Zespołu Szkół Muzycznych czy gazowni radomskiej.

Janusz Łagodziński – aktor, reżyser. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Grał w teatrach w Opolu, Krakowie, Warszawie, Łodzi, od 2010 r. pracuje w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Na szczególne uznanie zasłużyły role zagrane przez niego w 2011 r. w przestawieniach „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły (Brat Albert), „Zemsta” Aleksandra Fredry (Papkin), „Jednoręki ze Spokane” (Carmichael, psychopata). Każda jego kreacja aktorska zapada w pamięć. J. Łagodziński jest także reżyserem teatralnym (w ubiegłym roku przygotował sztukę „Eldorado” Mariusa von Mayenburga) oraz pedagogiem (prowadzi warsztaty teatralne).

Robert Pluta – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, prezes Towarzystwa Muzycznego w Radomiu. Kierowana przez niego placówka (dużym wysiłkiem i z wielkim poświęceniem zorganizowana w nowej siedzibie) stoi na bardzo wysokim poziomie. Dzięki zatrudnieniu bardzo dobrych pedagogów uczniowie szkoły bez trudu dostają się na najważniejsze uczelnie muzyczne w kraju. R. Pluta udostępnia salę koncertową szkoły oraz sam inicjuje ważne wydarzenia, poszerzające ofertę kulturalną dla mieszkańców miasta. W 2011 r. m.in. (jako dyrektor szkoły i prezes towarzystwa) zorganizował I Turniej Orkiestr Kameralnych oraz I Radomską Bitwę Big Bandów.