Dlaczego tygrysy mają pasy?
Kilkadziesiąt
dzieciaków zapisali rodzice do uniwersytetu, który otwiera Prywatna
Szkoła Ochrony Środowiska. To pierwsza
w Radomiu i jedna z nielicznych w Polsce tego typu placówka.
Uniwersytet ma działać pod szyldem fascynujących spotkań z nauką i w dużym stopniu. przypominać prawdziwe uczelnie. Jego studentami będą dzieci od 7 do 12 lat. - Będą miały – tak jak ich starsi koledzy indeksy, zaliczenia. Oczywiście w formie zabawy, chodzi przecież o to, by zachęcić najmłodszych do poznawania tajników nauki i by samo uczenie się nie było przymusem - tłumaczy Tomasz Pudzianowski z PWSOŚ.
Studenci będą mieli 45-minutowe zajęcia raz w miesiącu; 20 minut przeznaczonych zostanie na wykład, 20 - na ćwiczenia. Tematy poszczególnych zjazdów też brzmią zachęcająco: Dlaczego tygrysy mają pasy? Jak chronić ziemię? Etnograf, któż to taki? Zajęcia poprowadzą przede wszystkim pracownicy uczelni.
- Chcemy pokazać dzieciom, że uczenie się nie musi być nudne, a może być ekscytująca przygodą. Student naszego uniwersytetu może zadać każde pytanie, nawet takie, które z pozoru wydaje się absurdalne. Na każde z nich otrzyma odpowiedź. Zobaczy też, a nawet samodzielnie wykona, wiele ciekawych eksperymentów - podkreśla T. Pudzianowski. Jak dodaje, na Zachodzie takie uniwersytety są bardzo popularne, w Polsce działają przy UW, UJ, SGH i Politechnice Łódzkiej.
Inauguracja roku akademickiego w Radomskim Uniwersytecie Dziecięcym 20 września. Są jeszcze wolne miejsca. Więcej informacji na www.rud.pwsos.pl