Do kamienicy przy Grodzkiej wprowadzą się archeolodzy

4 czerwca 2012
Radomska Stacja Archeologiczna PAN w kamienicy starościńskiej ruszy już 18 czerwca! W lipcu natomiast zaplanowano zajęcia dla młodzieży w Letniej Szkole Archeologii. Pasjonaci będą mieli unikatową możliwość zasmakowania prawdziwych wykopalisk pod okiem naukowców.

 

 

Zajęcia praktyczne szkoły archeologii odbędą się na Piotrówce Stacja będzie się mieścić w kamienicy starościńskiej przy ul. Grodzkiej 8. - Na początek Stacja Archeologiczna będzie obiektem badawczym, głównie obiektów znalezionych podczas wykopalisk prowadzonych dotychczas na Piotrówce. Zajmie się także działalnością wydawniczą - informuje portal Mój Radom historyk dr Dariusz Kupisz, pełnomocnik prezydenta Radomia d.s współpracy z PAN. To właśnie Akademia przez pięć lat na mocy umowy z miastem będzie sprawować pieczę nad placówką. - Na razie nie mówimy o etatach dla naukowców. PAN doraźnie współpracuje z archeologami z Radomia i okolic, którzy będą prowadzić badania również na Grodzkiej. Ponadto w grę wchodzi minimalna obsada placówki - dodaje nasz rozmówca.

Przypomnijmy w ub. roku ubiegłym prof. Andrzej Buko, szef Instytutu Etnologii i Archeologii PAN mówił, że "w nowym ośrodku mogłyby się także odbywać studia podyplomowe i doktoranckie" przekonując, że taka instytucja może rozwijać Radom cywilizacyjnie. - W dalszym etapie mamy szersze zamierzenia związane z kształceniem. Jednak w pierwszym okresie Stacja Archeologiczna poświęci się działalności związanej z Piotrówką. Tam też będą wykłady dla młodzieży, która weźmie udział w Letniej Szkole Archeologi - dodaje dr Kupisz.

 

W kamienicy przy Grodzkiej kończy się właśnie kapitalny remont, który kosztował prawie 3 mln zł, z czego ponad 2,1 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. Pozyskały je spółka Rewitalizacja we współpracy z gminą oraz Hufcem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którego siedziba również znajdzie się w odnowionym obiekcie (więcej informacji tutaj).


Młodzi archeolodzy na Piotrówkę
Archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, którzy od kilku lat prowadzą badania w mieście, proponują radomskiej młodzieży zainteresowanej historią, atrakcyjną formę spędzenia wakacji. - To już nie będą takie prace archeologiczne, o tak szerokim zakresie jak w latach ubiegłych. Będą wyglądać na pewno inaczej. Przez dwa tygodnie, pod okiem wykwalifikowanych archeologów, młodzież będzie szukać śladów przeszłości na terenie grodziska Piotrówka, a także spotykać się na zajęciach teoretycznych. W terenie planujemy pracować w centralnej części Piotrówki. Także przy wałach obronnych, gdzie będziemy szukać śladów kościoła św. Piotra - wyjaśnia dr Kupisz.

Warsztaty tematyczne przybliżą najnowsze techniki badań i najciekawsze odkrycia archeologiczne ostatnich lat. Propozycja skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. - Warto już teraz rezerwować czas, bowiem liczba miejsc jest ograniczona i wynosi 20. Zajęcia odbywać się będą od 16 do 27 lipca w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Kościuszki 5b oraz na stanowisku archeologicznym "Piotrówka" - wyjaśnia Ryszarda  Kitowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego.


Do szkół zostaną rozesłane ankiety/zgłoszenia, a uczniowie chętni do udziału w Letniej Szkole Archeologii muszą udokumentować dobre wyniki z historii. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 czerwca w wydziale edukacji magistratu (tel. 48 36 20 952). Jeśli będzie wielu zainteresowanych organizatorzy mogą przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne.

 

Przypomnijmy: miasto i PAN od kilku lat współpracują w dziedzinie  badań naukowych nad początkami i wczesną historią Radomia. Prace te stanowią wstępny etap do utworzenia w Radomiu parku kulturowego – skansenu archeologicznego. Jak podkreślają archeolodzy, radomska Piotrówka to wspaniale zachowany zespół wczesnomiejski w okresie narodzin. Grodzisko istniało i prosperowało jako ważny ośrodek administracyjny i handlowy jeszcze zanim powstało państwo polskie. Takich miejsc jest w kraju zaledwie kilka,w tym np. Biskupin i Gniezno.

Bartek Olszewski