Do szkoły z policjantem

29 sierpnia 2007
Trwa policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Od kilku dni policjanci sprawdzają oznakowanie w rejonie szkół, a od września będą towarzyszyć dzieciom rozpoczynającym nowy rok szkolny. Droga do szkoły musi być bezpieczna

Z policyjnych statystyk wynika, że w tym czasie jest wiecej wypadków i kolizji z udziałem dzieci i młodzieży, szczególnie w okolicach szkół. - W roku 2006 w okresie od 4 do 15 września na drogach Mazowsza w dziesięciu wypadkach 23 dzieci doznało obrażeń ciała. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych – podkreśla Aleksandra Banaszczyk z zespołu prasowego KWP w Radomiu.

W ramach akcji policjanci będą patrolować okolice szkół. - Szczególną uwagą zwracać będą na kierujących nie przestrzegających przepisów wobec pieszych i egzekwować obowiązek używania przez kierowców i pasażerów pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewozu dzieci – wyjaśnia Banaszczyk.

Kontrolowane będą szkolne autobusy. Policjanci wezmą też udział w spotkaniach z dziećmi, ich opiekunami i nauczycielami, poświęconych problematyce przepisów ruchu drogowego oraz niebezpieczeństw wynikających z ich nieprzestrzegania.

Niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym nie są oczywiście jedynymi na jakie narażone są dzieci w drodze do szkoły. Już od pierwszych zajęć w szkole musimy wykształcić u dzieci nawyki, które spowodują, że ich droga do szkoły będzie bezpieczna . - Najlepiej, gdy rodzice czy opiekunowie wybiorą najbezpieczniejszą drogę prowadzącą z domu do szkoły i przez kilka tygodni będą nią odprowadzać i przyprowadzać dziecko do szkoły tłumacząc jednocześnie, na jakie zagrożenia może być narażone – zaznacza Banaszczyk.